Najdłuższy w Europie - Łódzki Szlak Konny
Ponad 2100 km długości liczy Łódzki Szlak Konny im. majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala". To najdłuższy w Europie szlak przeznaczony dla miłośników turystyki konnej i aktywnej. Jego utworzenie wraz z infrastrukturą kosztowało ponad 33 mln zł; 16 mln zł to środki unijne.
Łódzki Szlak Konny powstał w ramach projektu "Turystyka w siodle - infrastruktura innowacyjnego i unikatowego produktu turystycznego" realizowanego przez samorząd województwa.
- Szlak konny to kolejny bardzo dobry produkt turystyczny województwa łódzkiego. Produkt, który może rozsławić nasz region w Europie. Wydaje się, że spełni oczekiwania wszystkich - przygotowany jest i dla amatorów i dla wyczynowców - mówił podczas piątkowego podsumowania projektu marszałek województwa Witold Stępień. Liczy on, że obok jeźdźców na trasach pojawią się także rowerzyści i piesi.
Pierwotnie projekt zakładał powstanie 1817 km tras konnych. Podczas jego realizacji, z inicjatywy lokalnych społeczności, długość szlaku zwiększyła się o kolejne 300 km. Szlak wiedzie przez siedem parków krajobrazowych a na jego trasie jest prawie 200 ośrodków jeździeckich.
Szlak tworzą dwie pętle - wewnętrzna i zewnętrzna - które dla wygody turystów zostały podzielone na mniejsze, 20 km odcinki. Trasy zostały oznakowane zgodne z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego; powstały także setki tablic informacyjnych i kierunkowych. W wybranych atrakcjach turystycznych m.in. w Muzeum w Nieborowie, Opactwie Cysterskim w Sulejowie czy Pałacu w Walewicach dostępne są elektroniczne przewodniki w języku polskim i angielskim.
Największą inwestycją jest kompleks Centrum Zarządzania Szlakiem przy ul. Wycieczkowej w łódzkich Łagiewnikach. W Centrum personel czuwa nad organizacją ruchu, a także nad bezpieczeństwem turystów na szlaku.
Poruszanie się po szlaku turystom mogą ułatwić urządzenia GPS, które można bezpłatnie wypożyczyć w 30 Punktach Informacji i Monitorowania Turysty. Gdy niepostrzeżenie zboczą z trasy lub ulegną wypadkowi, informacja o ich położeniu trafi do służb ratowniczych.
W punktach można korzystać także z telefonu, czy uniwersalnej ładowarki, a także z komputera i drukarki, co pozwala zaplanować i wydrukować trasę wycieczki lub też za pomocą specjalnej aplikacji wgrać ją na urządzenie mobilne. Jeźdźcy i konie mogą bezpiecznie podróżować również dzięki 103 specjalnie oznakowanym przejściom przez drogi samochodowe i linie kolejowe.
Dla turystów uruchomiono czterojęzyczny portal turystyki aktywnej "W siodle". Na stronie internetowej www.wsiodle.lodzkie.pl można dokładnie zaplanować trasę wycieczki i znaleźć informacje o ośrodkach jeździeckich, atrakcjach turystycznych, usługach hotelarskich czy gastronomicznych.
Skomentuj artykuł