Najdroższe dzieło sztuki na świecie

Najdroższe dzieło sztuki na świecie
Homme qui Marche, A. Giacometti (fot. PAP / EPA / SOTHEBY'S Handout)
PAP / psd

Za ponad 65 mln funtów sprzedano na aukcji w Londynie naturalnej wielkości brązową rzeźbę szwajcarskiego rzeźbiarza Alberto Giacomettiego. To najdrożej sprzedane dzieło sztuki w historii.

Po ośmiu minutach ostrej i gwałtownej licytacji między co najmniej 10 potencjalnymi nabywcami "L'homme qui marche I" ("Idący człowiek I") został sprzedany anonimowemu klientowi - powiedział rzecznik londyńskiego domu aukcyjnego Sotheby's.

Przed aukcją rzeźbę wyceniano na 12-18 mln funtów. Uważa się ją za jedno z najważniejszych dzieł Giacomettiego.

Żyjący w latach 1901-1966 Alberto Giacometti oprócz rzeźby zajmował się także malarstwem i grafiką. Jego twórczość ocierała się o surrealizm i ekspresjonizm.

Dziennikarka branżowego pisma "The Art Newspaper" Georgina Adam twierdzi, że wysoka cena wynika z niewielkiej dostępności rzeźb szwajcarskiego artysty.

Na środowej aukcji po wyższej cenie niż przewidywano sprzedano też inne dzieła; "Kirche in Cassone" ("Kościół w Cassone") Gustava Klimta osiągnął cenę blisko 27 mln funtów, a "Pichet et fruits sur une table" ("Dzbanek i owoce na stole") Paula Cezanne'a - nieco mniej niż 12 mln funtów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Najdroższe dzieło sztuki na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.