Największe widowisko pasyjne na świecie
Tylko tydzień pozostał do wystawienia największego widowiska pasyjnego na świecie – poznańskiego Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli, które odbędzie się 27 marca.
Dawna pruska forteca jest od kilkunastu lat świadkiem niezwykłego wysiłku organizacyjnego prawie tysiąca osób, przygotowujących Misterium. W jego tworzeniu uczestniczą w głównej mierze mieszkańcy Poznania i okolic. Cały zespół aktorów – amatorów stanowi ponad 300 osób. Są oni wspierani przez: 300 chórzystów i orkiestrę symfoniczną, 300 harcerzy oświetlających pochodniami drogę krzyżową oraz 100 osobową ekipę realizacyjną. Co ciekawe, część aktorów pochodzi spoza Poznania, z tak oddalonych miejsc jak np. Podhale! Pomimo upływu czasu i własnych historii zawodowych czy prywatnych, nadal biorą udział w Misterium, oferując bezinteresownie swój czas i zaangażowanie.
W sobotę 20 marca na poznańskiej Cytadeli odbędzie się pierwsza próba w plenerze. Zaczyna się także montaż specjalnie przygotowanej scenografii. Tymczasem organizatorzy zapraszają mieszkańców miasta i okolic do nietypowego przygotowania się do tegorocznego wydarzenia.
To jedna z nowych propozycji – wycieczka „Śladami Pasji po kościołach poznańskiego Starego Miasta”, w czasie której uczestnicy dowiedzą się między innymi skąd w kościołach wzięły się pelikany, co oznacza łacińskie "Vir Dolorum” czy też dowiedzą się gdzie w Poznaniu depcze się smoki?
Okazuje się, że stolica Wielkopolski obfituje w zabytki związane ze sztuką pasyjną. Organizatorzy chcą pokazać je nie tylko poznaniakom. W sam dzień Misterium z wycieczek będą mogli skorzystać mieszkańcy Warszawy, którzy przyjadą do Poznania specjalnym połączeniem okazjonalnym PKS Warszawa.
Miejsce spotkania - Fara, ul. Gołębia
20 marca 2010 r. (sobota), godz. 12.00
Trasa wycieczki:
Fara - ul. Gołębia - ul. Wrocławska - Stary Rynek (figura św. Jana Nepomucena) - ul. Franciszkańska - Franciszkanie - ul. Góra Przemysła - ul. Masztalarska - ul. Wroniecka - ul św. Wojciech - ul. Księcia Józefa - Al. Niepodległości - CYTADELA, plac przed Dzwonem Pokoju
Przewidywany czas zwiedzania: około 2,5 h
Informacje praktyczne:
Skomentuj artykuł