3 mln studentów skorzystało z Erasmusa

3 mln studentów skorzystało z Erasmusa
(fot. huhezi / Foter / CC BY)
PAP / pz

Ponad 3 miliony studentów skorzystało z programu wymiany Erasmus, od kiedy został on rozpoczęty w 1987 roku - poinformowała w poniedziałek w Brukseli unijna komisarz ds. edukacji Andrulla Wasiliu.

Według opublikowanych tego dnia statystyk w roku akademickim 2011-2012 program Erasmus umożliwił rekordowej liczbie 250 tysięcy studentów spędzenie części studiów wyższych za granicą lub podjęcie stażu w zagranicznej spółce. Było wśród nich ponad 15,3 tys. studentów z Polski; to o 7 proc. więcej niż w poprzednim roku akademickim. Z programu skorzystało też ponad 46 tys. członków kadry akademickiej i administracyjnej w UE.

"Te dane są dowodem sukcesu i popularności programu. W czasie trudności gospodarczych i wysokiego bezrobocia wśród osób młodych Erasmus ma szczególną rolę do odegrania: dzięki zdobytym umiejętnościom i międzynarodowym doświadczeniom stypendyści Erasmusa będą mieli więcej szans na rynku pracy i będą na nim bardziej mobilni" - powiedziała Wasiliu.

Jej zdaniem Erasmus odegrał także istotną rolę w doskonaleniu jakości studiów wyższych w Europie poprzez otwarcie uniwersytetów i college'ów na współpracę międzynarodową.

Według unijnej komisarz przez następne siedem lat ruszający w przyszłym roku nowy program stypendialny, Erasmus+ ma umożliwić 4 mln młodych ludzi studiowanie, szkolenie się, nauczanie lub pracę w ramach wolontariatu za granicą.

Największą grupę studentów, uczestniczących w programie Erasmus stanowili w ubiegłym roku akademickim Hiszpanie (39,5 tys.), a po nich Niemcy i Francuzi (ponad 33 tys.). Włochy oraz Polska (15,3 tys.) Hiszpania, Francja i Niemcy są też państwami najczęściej wybieranymi przez studentów zagranicznych, korzystających z Erasmusa.

Budżet roczny Erasmusa wyniósł w 2012 roku 547,26 mln euro, a na 2013 rok zaplanowano 547,14 mln euro. Średnia wysokość stypendium, mającego pokryć część dodatkowych kosztów utrzymania za granicą i koszty podróży, wynosiła w zeszłym roku akademickim 252 euro miesięcznie. Kwota ta różni się w zależności od kraju pochodzenia studenta. Np. hiszpański stypendysta mógł liczyć na średnio 123 euro, podczas gdy student z Łotwy - na średnio 641 euro miesięcznie, a Polski - na 399 euro.

W programie Erasmus uczestniczą 33 państwa; oprócz 28 krajów UE są to także Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Turcja.

Od stycznia 2014 rok ruszy nowy program stypendialny Erasmus+, który będzie się opierał na doświadczeniach Erasmusa. W latach 2014-2020 jego budżet ma wynieść ok. 14,5 mld euro - 40 proc. więcej niż wynosi finansowanie na obecne programy mobilności na rzecz kształcenia i szkolenia. Erasmus+ połączy kilka działających obecnie programów stypendialnych i szkoleniowych dla studentów i młodzieży, jak Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink oraz program współpracy dwustronnej z krajami uprzemysłowionymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

3 mln studentów skorzystało z Erasmusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.