Agencja NASA zbadała Grenlandię. Co wiadomo po 6 latach?
NASA zakończyła trwającą 6 lat misję na Grenlandii. Badania agencji ujawniły, że nie tylko ciepłe powietrze przyspiesza topnienie lodowców. Jak się okazuje wpływ na ten proces ma również ciepła woda oceaniczna.
Dzięki 6-letniej misji NASA Oceans Melting Greenland naukowcy, obserwując linię brzegową wyspy, mogli zrozumieć, jak woda oceaniczna topi lodowce
Jak podaje national-geographic.pl, „Misja dowodzi, że woda oceaniczna topi lodowce Grenlandii co najmniej w takim stopniu, jak ciepłe powietrze. To ważne odkrycie, biorąc pod uwagę, że to właśnie topnienie lodowców najbardziej przyczynia się do globalnego wzrostu poziomu wód w oceanach”.
Według najnowszych danych lód na Grenlandii topi się nawet siedem razy szybciej niż 25 lat temu. Gdyby stopniała cała pokrywa lodowa, morza na całym świecie podniosłyby się o ponad 7 metrów. Naukowcy z NASA łącznie zbadali ponad 220 lodowców.
Główny cel misji NASA
Głównym celem misji było sporządzenie mapy dna morskiego wokół Grenlandii. Pozwoli ona naukowcom sprawdzić, w których miejscach ciepła woda zderza się z lodowcami.
Mapy wskazują, że nawet 4 razy więcej lodowców niż pierwotnie zakładano znajduje się w wodzie cieplejszej o kilka stopni.
Źródło: national-geographic.pl / tk
Skomentuj artykuł