Agencja NASA zbadała Grenlandię. Co wiadomo po 6 latach?

Agencja NASA zbadała Grenlandię. Co wiadomo po 6 latach?
Fot. laura jelenkovich / depositphotos.com
national-geographic.pl / tk

NASA zakończyła trwającą 6 lat misję na Grenlandii. Badania agencji ujawniły, że nie tylko ciepłe powietrze przyspiesza topnienie lodowców. Jak się okazuje wpływ na ten proces ma również ciepła woda oceaniczna.

Dzięki 6-letniej misji NASA Oceans Melting Greenland naukowcy, obserwując linię brzegową wyspy, mogli zrozumieć, jak woda oceaniczna topi lodowce

Jak podaje national-geographic.pl, „Misja dowodzi, że woda oceaniczna topi lodowce Grenlandii co najmniej w takim stopniu, jak ciepłe powietrze. To ważne odkrycie, biorąc pod uwagę, że to właśnie topnienie lodowców najbardziej przyczynia się do globalnego wzrostu poziomu wód w oceanach”.

Według najnowszych danych lód na Grenlandii topi się nawet siedem razy szybciej niż 25 lat temu. Gdyby stopniała cała pokrywa lodowa, morza na całym świecie podniosłyby się o ponad 7 metrów. Naukowcy z NASA łącznie zbadali ponad 220 lodowców.

Główny cel misji NASA

Głównym celem misji było sporządzenie mapy dna morskiego wokół Grenlandii. Pozwoli ona naukowcom sprawdzić, w których miejscach ciepła woda zderza się z lodowcami.

Mapy wskazują, że nawet 4 razy więcej lodowców niż pierwotnie zakładano znajduje się w wodzie cieplejszej o kilka stopni.

Źródło: national-geographic.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Agencja NASA zbadała Grenlandię. Co wiadomo po 6 latach?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.