"Atomowy Autobus" odwiedzi 12 uczelni
"Atomowy Autobus - Mobilne Laboratorium" wyruszy 26 listopada z Warszawy w dwutygodniową trasę objazdową po 12 największych ośrodkach akademickich w Polsce.
Celem projektu Fundacji FORUM ATOMOWE jest przekazywanie wiedzy z dziedziny energetyki jądrowej i uświadamianie społeczeństwu, że energia jądrowa jest ekologiczna i bezpieczna.
Najważniejszym elementem projektu będzie stoisko dydaktyczno-informacyjne prezentowane na każdej odwiedzanej uczelni. Podczas spotkań pracownicy Fundacji odpowiedzą na pytania z dziedziny energetyki jądrowej i ochrony radiologicznej.
Stoisko będzie podzielone na dwie części. Na pierwszej pt. "Promieniotwórczość i ochrona radiologiczna" zostaną przedstawione m.in. zasady ochrony radiologicznej, własności promieniowania jonizującego i niejonizującego, zagadnienia dozymetrii biologicznej oraz wpływu promieniowania jonizującego na organizm człowieka i środowisko.
Pracownicy Fundacji podczas pokazów przeprowadzą m.in. pomiary promieniowania jonizującego emitowanego przez przedmioty codziennego użytku, np. sól dietetyczną, nawóz sztuczny czy materiały budowlane. Ponadto będzie można także dowiedzieć się o najnowszych badaniach prowadzonych w dziedzinie radiobiologii.
Druga część stoiska będzie dotyczyć już ściśle energetyki jądrowej. Zaprezentowana zostanie makieta elektrowni jądrowej. Będzie można prześledzić jej działanie - od pojedynczego rozszczepienia jądra uranu do generowania prądu przez turbiny.
Autorzy projektu zapowiadają, że postarają się odpowiedzieć m.in. na pytania, czy elektrownia jądrowa jest bezpieczna i dlaczego istnieje konieczność rozpoczęcia programu energetyki jądrowej w Polsce. Za pomocą miniaturowych makiet pociągu z transportem węgla i cysterny z paliwem jądrowym, zostanie pokazana dysproporcja w zużyciu paliwa niezbędnego do pracy elektrowni jądrowej i węglowej.
Oprócz pokazów zaplanowane są także seminaria o tematyce naukowej i społecznej. Dotyczyć one mają tematów budowy, zasad działania i eksploatacji energetycznych reaktorów jądrowych; biologicznych skutków promieniowania jonizującego; obaw społecznych związanych ze skutkami promieniowania oraz kształcenia kadr niezbędnych dla wdrożenia programu energetyki jądrowej w Polsce. Wolontariusze postarają się odpowiedzieć również na pytanie, czy awaria taka jak w Czarnobylu może się powtórzyć.
"Chcielibyśmy przetrzeć szlaki dla rozpoczęcia dyskusji społecznej wokół budowy elektrowni jądrowej w Polsce, dla debaty opartej na racjonalnych argumentach i naukowych podstawach, a nie na stereotypach i sloganach" - mówi o założeniach akcji Łukasz Koszuk, prezes Fundacji FORUM ATOMOWE.
"Atomowy Autobus - Mobilne Laboratorium" będzie pierwszym projektem o zasięgu ogólnopolskim, który zrealizuje Fundacja. Patronat nad imprezą objął Serwis Nauka w Polsce PAP.
Skomentuj artykuł