Bieszczadzkie żubry przygotowują się do zimy

Bieszczadzkie żubry przygotowują się do zimy
Bieszczadzkie żubry przygotowują się do zimy (fot. Szymon Bartosz/wrota-bieszczadow.pl/galeria/laszlo)
PAP / ad

Żyjące w Bieszczadach żubry rozpoczęły przemieszczanie się do miejsc zimowania - poinformował w czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.

"Ostatnie opady śniegu oraz mróz sprawiły, że żubry z wyższych partii gór powoli przemieszczają się do zimowych ostoi. Przemieszczanie potrwa kilka tygodni. Stada będą zimować m.in. w dolinie Sanu" - powiedział Marszałek.

"Karmę zaczniemy wykładać, gdy śniegi uniemożliwią żubrom zdobywanie naturalnego pokarmu. Na razie żubry wolą zdobywać go w naturalny sposób. Szczególnie cenią sobie, podobnie jak niedźwiedzie, owoce buka - bukwie, jeżyny oraz pędy drzew" - dodał rzecznik.

Na dokarmianie żubrów przygotowano już wiele ton pasz, m.in. siana, marchwi, buraków i kukurydzy. Zgromadzone na zimę zapasy stanowią jedynie uzupełnienie pożywienia żubrów.

DEON.PL POLECA

Po ponad dwóch wiekach nieobecności, pierwsze żubry w Bieszczady sprowadzono w 1963 r. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

Żubry pierwotnie zamieszkiwały lasy Eurazji w klimacie umiarkowanym. Jednak działalność człowieka spowodowała drastyczny spadek ich liczebności. W pierwszej połowie XIX w. występowały jedynie w Puszczy Białowieskiej i na Kaukazie.

Przed wybuchem pierwszej wojny światowej stado białowieskie liczyło ponad 700 osobników. W wyniku działań wojennych i kłusownictwa zostało całkowicie wytępione do 1919 r. Zagładzie uległa także kaukaska populacja żubrów - ostatnie osobniki padły w 1925 r. Wówczas żyło na świecie tylko 66 żubrów w ogrodach zoologicznych i hodowlach. W Polsce było sześć osobników - w hodowli książęcej w Pszczynie i w poznańskim Ogrodzie Zoologicznym.

Z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Ochrony Żubra podejmowano próby ratowania gatunku w Polsce, w ich wyniku w 1939 r. było już 40 sztuk tych zwierząt. Po wojnie rozpoczęto proces reintrodukcji żubrów w warunkach naturalnych w Puszczy Białowieskiej, zapoczątkowując tworzenie stada żyjącego na wolności.

Żubry pochodzące z krzyżówek linii kaukaskiej z białowieską zostały odizolowane. Aktualnie znajdują się one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

Bieszczady mają aż dwa pomniki poświęcone żubrom. W Pszczelinach pomnik przypomina pojawienie się pierwszych osobników w 1963 r. Z kolei pomnik w Woli Michowej zbudowano, żeby upamiętnić kolejne stado, które dotarło tam w latach 70. ubiegłego wieku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bieszczadzkie żubry przygotowują się do zimy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.