Chiński reaktor gorętszy od Słońca. Wytworzył pięć razy wyższą temperaturę

Chiński reaktor gorętszy od Słońca. Wytworzył pięć razy wyższą temperaturę
Fot. CRUX / YouTube.com
livescience.com / cire.pl / tk

Chiny zbudowały reaktor termojądrowy, który przez 17 minut był aż pięć razy cieplejszy niż Słońce. Tym samym pobił rekord francuskiego reaktora, który w 2003 roku utrzymywał podobną temperaturę przez 6,5 minuty.

Chińskie „sztuczne Słońce” wytworzyło temperaturę 70 milionów stopni Celsjusza. Jest ona wyższa od temperatury jądra słońca, która utrzymuje się na poziomie 15 milionów stopni Celsjusza. Oznacza to, że urządzenie przez 17 minut było niemal 5 razy gorętsze od gwiazdy.

Dotychczasowy rekord pod względem długości utrzymania wyższej temperatury od jądra słonecznego należał do francuskiego reaktora Tore Supra. W 2003 roku maszyna przez „jedynie” 6,5 minuty utrzymywała temperaturę około 70 milionów stopni Celsjusza.

Rekord ciepła reaktora

Chiński reaktor EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) nie pobił jednak własnego rekordu ciepła, który ustanowił w maju 2021 roku. Wtedy to urządzenie przez prawie 2 minuty wytworzyło temperaturę aż 120 milionów stopni Celsjusza.

„Reaktory termojądrowe są zdolne do produkowania energii i spalania odpadów radioaktywnych. Można w nich "dopalać" zużyte w elektrowniach atomowych paliwo jądrowe, na przykład pluton. Odpadnie w ten sposób uciążliwe i niebezpieczne zajęcie składowania odpadów” – podaje Centrum Informacji o Rynku Energii.

Reaktor EAST kosztował Chiny 1 bilion dolarów.

Źródło: livescience.com / cire.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz
26,94 zł
44,90 zł

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Chiński reaktor gorętszy od Słońca. Wytworzył pięć razy wyższą temperaturę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.