Czy za 100 lat nad polskim morzem będą plaże? Poziom Bałtyku stale rośnie

Fot. depositphotos.com
naukawpolsce.pl / tk

- W związku z podnoszeniem się poziomu wód sztormy częściej przelewać się będą przez nabrzeża w Polsce. Z czasem coraz więcej trzeba będzie inwestować w odnawianie plaż, betonowanie wydm czy instalację bram na rzekach - ocenia oceanograf prof. Jacek Piskozub.

- W miastach takich jak Ustka czy Kołobrzeg poziom morza jest już o 20 cm wyższy niż kiedy budowano tam nabrzeża. A w Gdańsku, który stopniowo osiada, to już różnica 30 cm - mówi w rozmowie z Nauką w Polsce prof. Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii PAN, wiceprzewodniczący zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN.

- W ostatnich 10 latach (2011-2021) poziom morza - w tym również Bałtyku - wzrósł o 4,8 cm, podczas gdy we wcześniejszych dwóch dekadach było to odpowiednio 3,4 cm i 3,3 cm - zaznacza prof. Jacek Piskozub.

Konieczne dosypywanie piasku

W odpowiedzi na pytanie, co stanie się z polskimi plażami odpowiada: „Już teraz w niektórych miejscach nie byłoby plaż, gdyby nie coroczne dosypywanie piasku. Jeśli zaś poziom morza będzie rósł, będziemy musieli coraz więcej inwestować w odnawianie plaż. Pytanie, skąd brać do tego tyle piasku”.

Jego zdaniem wprawdzie nie ma się co obawiać, że do końca stulecia w Polsce plaże znikną. - Jednak prędzej czy później trzeba będzie zacząć podwyższać wydmy i je wzmacniać - albo jako wały, albo jako mury - bo są dwa trendy. A w którymś momencie zacznie to wyglądać jak w Holandii, gdzie trzeba przejść przez mur, żeby dotrzeć na plażę - ocenia naukowiec.

I spodziewa się, że tak będzie kiedyś np. w Sopocie, który bez takiej ochrony będzie zalewany przez morze, zwłaszcza zimą.

Dlaczego poziom Bałtyku rośnie?

Według oceanografa poziom Bałtyku podnosi się z powodów zależnych od globalnego ocieplenia. Po pierwsz topią się lodowce i lądolody górskie.

- Jeśli stopimy lód, który pływa po morzu, poziom wody się nie zmieni - zgodnie z prawem Archimedesa. Inaczej jest, kiedy do morza spłynie stopiony lód, który dotąd znajdował się na lądzie. Poziom morza musi się wtedy podnieść – tłumaczy naukowiec.

Drugim powodem wzrostu poziomu morza jest fakt, że objętość wody rośnie wraz ze wzrostem temperatury, co ma związek z tzw. rozszerzalnością cieplną.

Źródło: naukawpolsce.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy za 100 lat nad polskim morzem będą plaże? Poziom Bałtyku stale rośnie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.