Działalność człowieka zaburzyła oceaniczną równowagę

Działalność człowieka zaburzyła oceaniczną równowagę
Fot. Tai's Captures / unsplash.com
PAP / tk

Cywilizacja poważnie zaburzyła rozkład biomasy obejmującej organizmy od bakterii po wielkie ssaki - informują naukowcy z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie. Tymczasem to podstawowa, biologiczna równowaga ekosystemów.

Jak przypominają badacze, prowadzone ok. 50 lat temu pomiary biomasy w morzach doprowadziły biologów do hipotezy, według której mniej więcej podobna ilość biomasy występuje pod postacią organizmów o różnej wielkości.

Na przykład bakteria jest o 23 rzędy wielkości mniejsza od wieloryba, ale bakterii jest 23 rzędy wielkości więcej. Hipoteza ta uznawana jest do dnia dzisiejszego.

Autorzy nowej pracy, opublikowanej na łamach „Science Advances” (https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abh3732), po raz pierwszy sprawdzili tę teorię na globalną skalę i ocenili stan oceanów dzisiaj.

DEON.PL POLECA

Posłużyli się historycznymi danymi na temat morskich ekosystemów sięgającymi okresu przed rozwojem masowych połowów (przed 1850 r.), które porównali z dzisiejszymi danymi.

Po pierwsze, ocena stanu sprzed 1850 roku potwierdziła hipotezę o rozkładzie biomasy. - Byliśmy zadziwieni, widząc, że każdy rząd wielkości obejmuje globalnie ok. 1 gigatonę biomasy - opowiada jeden z naukowców, prof. Eric Galbraith.

Niestety działalność człowieka tę równowagę silnie zaburzyła. Choć połowy, w tym wielorybów, zaspokajają tylko 3 proc. żywieniowych potrzeb ludzkości, ich wpływ na rozkład biomasy jest zdaniem badaczy „niszczycielski”.

Masa dużych ryb, a także morskich ssaków takich jak delfiny, spadła aż o 60 proc., a dużych waleni - o 90 proc. Według naukowców straty te są szybsze od tych, jakie zachodziłyby nawet przy najbardziej ekstremalnych zmianach klimatu.

- Ludzie wpłynęli na oceany na bardziej dramatyczne sposoby, niż tylko łowienie ryb. Wygląda na to, że przełamaliśmy równowagę skali - jedno z najsilniejszych praw dotyczących dystrybucji masy w naturze - mówi dr Ryan Heneghan, jeden z autorów publikacji.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Wolny

Zbliża się awaria świata. A z nią samozagłada 

W brytyjskim miasteczku Bethlem dochodzi do wybuchu elektrowni atomowej. Wprowadzony zostaje nowy reżim, a świat znany do tej pory przestaje istnieć. Roma Wilk, jak większość kobiet...

Skomentuj artykuł

Działalność człowieka zaburzyła oceaniczną równowagę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.