Zaskoczenie na szczycie COP26. USA i Chiny wydały wspólną deklarację o współpracy w sprawach klimatu

Zaskoczenie na szczycie COP26. USA i Chiny wydały wspólną deklarację o współpracy w sprawach klimatu
Pełnomocnik prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu John Kerry (Fot. PAP/EPA/ROBERT PERRY)
PAP/dm

Stany Zjednoczone i Chiny nieoczekiwanie wydały w środę wieczorem podczas konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow wspólną deklarację w sprawie zmian klimatu, zapewniając, że między nimi „jest więcej porozumienia niż rozbieżności”.

Państwa te, będące dwoma największymi emitentami gazów cieplarnianych, zobowiązały się w niej do „wzmocnionych działań na rzecz klimatu, które podniosą ambicje” w „krytycznej dekadzie lat 20.”.

We wspólnym oświadczeniu przedstawiono plany współpracy w zakresie ograniczenia emisji metanu oraz uzgodniono potrzebę zwiększenia wysiłków na rzecz powstrzymania wylesiania. Chiny nie podpisały uzgodnionej w pierwszym tygodniu COP26 deklaracji ponad 100 państw, które zobowiązały się do ograniczenia emisji metanu do 2030 r. o 30 proc. w stosunku do poziomu z 2020 r.

Specjalny wysłannik USA ds. klimatu John Kerry powiedział dziennikarzom na konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow, że choć kraje różnią się między sobą w wielu sprawach, to w kwestii zmian klimatu współpraca jest jedynym sposobem na wykonanie zadania.

- Musimy to zrobić znacznie szybciej w tym decydującym dziesięcioleciu - nie dlatego, że Chiny czy USA mówią, że musimy, ale dlatego, że nauka mówi, że musimy. Teraz, dzięki temu ogłoszeniu, osiągnęliśmy nowy etap - oświadczył.

Przemawiając przez tłumacza, główny negocjator Chin Xie Zhenhua powiedział, że Chiny wzmocnią swoje cele redukcji emisji. Wyjaśnił on, że deklaracja zobowiązuje oba kraje do „konkretnych działań”, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego, czyli utrzymania globalnego ocieplenia poniżej 2 st. C i „kontynuowanie wysiłków”, aby ograniczyć je do 1,5 st. C do końca wieku.

- Zobowiązaliśmy się do przyjęcia wzmocnionych działań na rzecz klimatu, aby osiągnąć cel porozumienia paryskiego i wzmocnić jego realizację - mówił Xie Zhenhua.

Jak poinformowano, deklaracja została uzgodniona zaledwie kilka godzin przed jej ogłoszeniem w środę wieczorem.

PAP/dm

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Zaskoczenie na szczycie COP26. USA i Chiny wydały wspólną deklarację o współpracy w sprawach klimatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.