Ruch „Laudato si’”: trzeba pomóc biednym krajom w transformacji ekologicznej

Ruch „Laudato si’”: trzeba pomóc biednym krajom w transformacji ekologicznej
Fot. Guillaume de Germain / unsplash.com
KAI / tk

Ruch „Laudato si’” jest zainspirowany encykliką papieża Franciszka. Jego członkowie, obecni na szczycie klimatycznym w Glasgow, wzywają m.in. powstrzymania emisji gazów kopalnych oraz do przyjęcia przez bogate kraje większej odpowiedzialności wobec biedniejszych państw.

„Wyższy poziom ambicji i bardziej konkretne zobowiązania, przy jednoczesnej świadomości, że walka ze zmianami klimatu zajmie wiele lat” - takie są oczekiwania Ruchu „Laudato si’”, jednego z wielu stowarzyszeń obecnych w Glasgow na COP26 w sprawie klimatu.

To, co zostało nazwane Katolickim Ruchem Klimatycznym wraz z encykliką papieża Franciszka, która w sposób systematyczny odnosi się do kryzysu ekologicznego i społecznego, znalazło dodatkowy impuls w swojej działalności i obecnie koordynuje dziesiątki organizacji katolickich na całym świecie.

- W kwestii energii, potrzebujemy, aby wszystkie rządy zobowiązały się do zatrzymania całej nowej infrastruktury wydobycia paliw kopalnych, wszystkiego. Potrzebujemy zaangażowania wszystkich rządów – podkreślił Tomas Insua, dyrektor wykonawczy Ruchu «Laudato si’».

DEON.PL POLECA

- Niektórzy już zaczęli to robić, ale wciąż jest ich niewielu. Innym przykładem są dotacje dla firm produkujących paliwa kopalne. Musimy je zatrzymać, ale oczywiście musi to być zrobione dobrze. To nie jest łatwe, ale trzeba to zrobić i ukierunkować się na czyste energie, energie odnawialne. Innym ważnym żądaniem jest, aby bogate kraje dotrzymały obietnic i zobowiązań finansowych podjętych w 2009 roku, aby przekazywać 100 miliardów dolarów rocznie do krajów najbiedniejszych, aby pomóc im w transformacji ekologicznej. Jesteśmy bardzo daleko, aby dojść do tych 100 miliardów rocznie, które zostały obiecane 12 lat temu”.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Wolny

Zbliża się awaria świata. A z nią samozagłada 

W brytyjskim miasteczku Bethlem dochodzi do wybuchu elektrowni atomowej. Wprowadzony zostaje nowy reżim, a świat znany do tej pory przestaje istnieć. Roma Wilk, jak większość kobiet...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ruch „Laudato si’”: trzeba pomóc biednym krajom w transformacji ekologicznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.