F-16. Sprawdź, kto chroni polskie niebo

(fot. Wikimedia Commons)
PAP / mm

F-16, używany także przez polskie Siły Powietrzne, to najbardziej rozpowszechniony samolot bojowy na Zachodzie i wśród sprzymierzeńców USA na świecie. Amerykańskie samoloty tego typu przylatują w tym tygodniu na ćwiczenia do Polski.

"To niewątpliwie najbardziej rozpowszechniony wielozadaniowy myśliwiec taktyczny na Zachodzie, używany przez wielu członków NATO, a także na wszystkich kontynentach przez państwa zaprzyjaźnione z USA" - powiedział PAP redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej" Andrzej Kiński.

"Samolot jest w służbie od końca lat 70., ale sukcesywnie modernizowany i dostosowywany do nowych potrzeb, odpowiada wymogom współczesnego pola walki. Można powiedzieć, że to prawdziwy koń roboczy konfliktów w Iraku i Afganistanie" - dodał Kiński.

Zauważył, że gdyby polskie lotnictwo uczestniczyło w działaniach koalicyjnych, rozpowszechnienie F-16 ułatwiłoby współdziałanie, dzięki wspólnej infrastrukturze do obsługi tego typu samolotów.

Producentem F-16 jest Lockheed Martin (przed 1993 r. samolot był produkowany przez General Dynamics). Samolotu w różnych wersjach używają Stany Zjednoczone (część z nich stacjonuje w Europie) oraz inni członkowie NATO - Belgia, Dania, Holandia, Norwegia, Portugalia, Grecja i Turcja. Polska wybrała ten typ samolotu w 2002 r. W 2006 r. pierwsze dwa z 48 F-16 zamówionych przez Polskę wylądowały na poznańskich Krzesinach. W Polsce maszyny, zdolne wykonywać misje myśliwskie, rozpoznawcze i bombowe, otrzymały nadaną im w konkursie nazwę Jastrząb. Polskie Siły Powietrzne używają samolotu w wersji C/D Block 52+, jest to najnowocześniejszy wariant F-16 w NATO. Dwie eskadry polskich F-16 stacjonują w Poznaniu, jedna w Łasku (woj. łódzkie).

F-16 służą też m. in. w Bahrajnie, Egipcie, Izraelu, Jordanii, Singapurze, Tajlandii i na Tajwanie.

W tym tygodniu na ćwiczenia do Polski ma przylecieć 12 F-16 amerykańskich sił powietrznych oraz 300 osób personelu. Początkowo odbywane co kwartał rotacyjne ćwiczenia planowano na mniejszą skalę, ale wobec sytuacji na Ukrainie strona polska wystąpiła do Pentagonu o Okresowe pobyty amerykańskich F-16 i transportowych C-130 Hercules. Samoloty bojowe stacjonują w Łasku, transportowe w Powidzu, ich regularne pobyty przygotowuje stacjonujący na stałe w Polsce amerykański pododdział naziemny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

F-16. Sprawdź, kto chroni polskie niebo
Komentarze (6)
M
martin
13 marca 2014, 09:24
Wreszcie ustalono kto broni nieba......
J
ja123
12 marca 2014, 17:51
Moim zdaniem Polska powinna kupić dużą ilość jakichś tanich myśliwców (500 sztuk)  aby w razie konfliktu mieć przewagę liczebną (to też się liczy) W razie napaści na nasz kraj można je puścić na początku a gdy wróg osłabnie (liczebnie i skończą się im rakiety) to wtedy nasze F16 już załatwią sprawę  Gdy wróg nie będzie miał kontroli w przestrzeni powietrznej to nie zaatakuje nas na lądzie (bo możemy go łatwo zbombardować z powietrza)
R
Radeba
12 marca 2014, 09:04
Mam nadzieje, ze Amerykanie przywiezli ze soba czesci zamienne. Glupio byloby ladowac awaryjnie w Sewastopolu lub Charkowie. Poza tym nie wiadomo, czy jakies czesci od Migow Dwudziestych Dziewiatych pasuja... http://radeba.manifo.com
.
...
12 marca 2014, 03:15
Komu może u nas zależeć na psychozie wojennej? Bo tak się składa, że ta prawie zawsze sprzyja aktualnym władzom wokół których przestraszony naród się wówczas "konsoliduje".
11 marca 2014, 23:36
Nie znam się na uzbrojeniu. Moż są tańsze samoloty. Nawet przydałoby się coś dużo tańszego, równie skutecznego. Ale jeśli USA, które traktuję co najmniej krytycznie, nie zostawią nas choćby demonstracją siły, to w miarę docenię....Nie zapominajcie o Kuklińskim. Trochę jest nieciekawie obecnie. 
M
mar58793711
11 marca 2014, 23:11
Przydałyby się na jednak dużo tańsze niż F16 ii "elastyczne" samoloty szturmowe bliskiego wsparcia Fairchild A-10 Thunderbolt II. Polecam krótki artykuł na ten temat w :  http://wtemaciemaci.salon24.pl/570358,a-10-czyli-wrobel-w-garsci -pozdro!