Już w czwartek zaćmienie Słońca widoczne w Polsce. Wyjątkowe zjawisko na niebie

Już w czwartek zaćmienie Słońca widoczne w Polsce. Wyjątkowe zjawisko na niebie
fot. unsplash.com
2 tygodnie temu

W czwartek w południe będziemy mogli zobaczyć w Polsce zaćmienie Słonca. Nie będzie ono jednak tak dobrze widoczne, jak w innych krajach. Pełnym zaćmieniem obrączkowym będą cieszyć się mieszkańcy Kanady, Japonii i Grendlandii. W Polsce będzie widoczne tylko zaćmienie częściowe.

Czwartkowe zaćmienie będzie zaśmieniem obrączkowym. Tarcza księżyca przejdzie przez tarczę Słońca, co spowoduje, że na Ziemi będzie występował charakterystyczny cień. To, co zobaczą mieszkańcy uprzywilejowanych pod tym względem krajów będzie przypominało obrączkę, lub pierścionek z brylantem.

- Czasami zdarza się tak, że Słońce jest w swoim apogeum, wtedy jest najdalej i jego kątowe rozmiary na niebie są najmniejsze. W momencie zaćmienia Księżyc nie jest wtedy w stanie zakryć tarczą Słońca i obserwujemy to jako zaćmienie obrączkowe - mówi astronom dr Leszek Błaszkiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Czy zaćmienie będzie widoczne w Polsce? Gdzie je obserwować?

Obrączkowe zaćmienie Słońca nie będzie widoczne w Polsce. U nas zobaczymy tylko cześciowe przejście Księżyca przez tarczę Słońca.

Dla przykładu w Warszawie początek zaćmienia będzie o godzinie 11:55, maksimum o 12:54 i wtedy maksymalna faza będzie wynosiła prawie 0,2, co oznacza, że 20 procent tarczy zostanie zasłoniętych.

- Jeżeli nie będziemy wiedzieć o tym zjawisku, to go nie zauważymy, bo nie będzie odczuwalnie zmniejszona jasność natężenia światła. Zjawisko potrwa prawie dwie godziny - mówi dr Błaszkiewicz.

Poniżej możesz zoabczyć, gdzie w poszczególnych miejscach Polski będzie widoczne zaćmienie i w których godzinach należy się go spodziewać.

Przy obserwacji zaćmienia Słońca bezwzględnie pamiętajcie o bezpieczeństwie. Spojrzenie na Słońce przez lornetkę lub teleskop, które nie są zabezpieczone specjalnymi filtrami, grozi trwałym uszkodzeniem wzroku.

O tym jak bezpiecznie przeprowadzić czwartkową obserwację Pisze Piotr Majewski na stronie dwumiesięcznika astronomicznego Urania: "Ze Słońcem nie ma żartów, stąd absolutnie nie wolno patrzeć w jego kierunku przez jakikolwiek sprzęt optyczny - grozi to natychmiastową utratą wzroku! Chcąc śledzić zjawisko gołym okiem postarajmy się o specjalne okulary wykonane z folii mylarowej, dostępne praktycznie w każdym sklepie ze sprzętem astronomicznym. Są niedrogie, a dają nam gwarancję bezpiecznych obserwacji. Podobny efekt daje użycie szkła spawalniczego. Okopcone szkło lub zdjęcie RTG także może się przydać, ale pamiętajmy, żeby spoglądać na Słońce z przerwami: rzut oka na kilka sekund i przerwa na minutę-dwie. Taki sposób uchroni nas przed szkodliwym wpływem promieniowania podczerwonego, które podstępnie podgrzewa dno oka, choć wcale tego nie czujemy".


Poniżej wideo, które pokazuje, jak w poszczególnych częściach globu widoczne będzie zaćmienie Słońca.

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller
34,90 zł

...Wszystko dzieje się w przypowieściach, aby „patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli...” 
(Mk 4,11-12).

Czyżby Jezus naprawdę chciał, żeby słuchający nie widzieli i nie rozumieli? Oczywiście, nie. Z tych...

Skomentuj artykuł

Już w czwartek zaćmienie Słońca widoczne w Polsce. Wyjątkowe zjawisko na niebie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.