Są pierwsze zdjęcia Marsa pochodzące z chińskiego łazika

Są pierwsze zdjęcia Marsa pochodzące z chińskiego łazika
fot. domena publiczna
5 miesięcy temu

Po kilku dniach "milczenia" łazik przesłał pierwsze zdjęcia z powierzchni Marsa. Zhurong to pierwszy chiński łazik na Czerwonej Planecie.

Chińska agencja kosmiczna CNSA opublikowała pierwsze zdjęcia wykonane na Marsie przez łazik Zhurong, który wylądował niedawno na Czerwonej Planecie na pokładzie sondy Tianwen-1 – poinformowały w środę państwowe chińskie media.

Sonda Tianwen-1 wylądowała na Marsie w sobotę i wypuściła na powierzchnię łazik, który ma przez około trzy miesiące badać marsjańskie skały i atmosferę, poszukując przy tym ewentualnych śladów dawnego życia na tej planecie.

Są pierwsze zdjęcia z Marsa wykonane przez chiński łazik Zhurong ❤

Opublikowany przez Co w Kosmosie piszczy? Środa, 19 maja 2021

Łazik Zhurong, nazwany tak na cześć bóstwa ognia ze starożytnej chińskiej mitologii, ma napęd słoneczny, sześć kół, 1,85 metra wysokości i waży 240 kilogramów. Bezzałogowa misja Tianwen-1 to pierwsza w pełni chińska wyprawa na Marsa.

Misja uznawana jest za przykład rosnących ambicji kosmicznych Pekinu. Chiny wysłały również niedawno na okołoziemską orbitę kluczowy element budowanej własnej stacji kosmicznej i planują utworzenie – wspólnie z Rosją – stacji badawczej na Księżycu.

PAP / ml

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Są pierwsze zdjęcia Marsa pochodzące z chińskiego łazika
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.