Małpy pocieszają się i uspokajają po konflikcie

Małpy pocieszają się i uspokajają po konflikcie
Znalezienie towarzystwa innych małp wydaje się uspokajać zwierzęta (fot. Lutz-R. Frank / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Makaki, które obserwowały jakiś konflikt, często szukają towarzystwa innych świadków tego samego zdarzenia. Niewykluczone, że pomaga to rozładować napięcie, rosnące w całym stadzie - stwierdzili naukowcy, o czym informuje internetowe wydanie "New Scientist".

Takie właśnie reakcje zaobserwowała Arianna De Marco z włoskiego Uniwersyteu Florencji i jej współpracownicy, badający przez siedem miesięcy dwa stada trzymanych w niewoli makaków, należących do gatunku Macaca tonkeanea.

Aby potwierdzić nieprzypadkowy związek pomiędzy konfliktem a reakcją małp, De Marco obserwowała te same makaki (także przez pięć minut, o podobnej porze) na drugi dzień po konflikcie. Stwierdziła, że tuż po konflikcie, jego świadkowie szukali bliskości z innymi świadkami wydarzenia o wiele częściej i chętniej niż normalnie. W jednym z badanych stad makaki "pocieszały się" w ten sposób niemal trzy razy częściej, zaś w drugim stadzie - niemal siedem razy częściej niż zwykle.

Wcześniejsze badania wykazały, że ssaki naczelne po walce rzadko kiedy szukają zgody. To znaczy, że członkowie stad muszą już z góry zapobiegać agresji albo szukać innych sposobów łagodzenia napięcia. Zdaniem De Marco, poszukiwanie towarzystwa przez makaki, które obserwowały konflikt, zapobiega eskalacji agresji w całym stadzie. Szczegóły są dostępne w piśmie "Animal Behawiour".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Małpy pocieszają się i uspokajają po konflikcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.