Naukowcy odkryli życie obcych na... Ziemi

Zobacz galerię
Naukowcy odkryli życie obcych na... Ziemi
PAP / drr

W osadach słonowodnego jeziora Mono Lake w stanie Kalifornia amerykańscy naukowcy odkryli bakterie, mogące się odżywiać trującym dla innych organizmów arsenem - poinformowali w czwartek na konferencji prasowej w Waszyngtonie przedstawiciele agencji NASA.

Drobnoustroje te wbudowują arsen zamiast fosforu w swe białka, tłuszcze, a nawet we własny materiał genetyczny. - Chodzi tu o życie na Ziemi, ale nie o takie życie, jakie dotąd znaliśmy - powiedziała astrobiolog Mary Yoytek.

DEON.PL POLECA- Otworzyliśmy drzwi znacznie szerzej i widzimy coś, co możliwe jest także gdzieś indziej we Wszechświecie. I to jest decydujące - zaznaczyła Felisa Wolfe-Simon z instytutu astrobiologicznego NASA.

Fosfor należy wraz z węglem, wodorem, azotem, siarką i tlenem do sześciu pierwiastków, mających zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania życia - przynajmniej w dotychczas znanej formie. Kierowany przez Wolfe-Simon zespół chce ustalić, czy życie może się także utrzymać dzięki innym pierwiastkom. W swoich badaniach naukowcy skupili się na arsenie, ponieważ jest on pod względem chemicznym bardzo podobny do fosforu.

W tym celu podjęli laboratoryjną hodowlę bakterii z osadów Mono Lake, silnie nasyconych związkami arsenu. Do pożywki w ogóle nie dodawali fosforu, zwiększając za to stopniowo koncentrację arsenu. Eksperyment przeżyły tylko bakterie ze szczepu GFAJ-1 z rodziny Halomonadaceae. Udowodniono, że rzeczywiście wykorzystują one arsen w swej przemianie materii i w ten sposób zastępują brakujący fosfor.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Naukowcy odkryli życie obcych na... Ziemi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.