Blisko Ziemi przeleci asteroida

Blisko Ziemi przeleci asteroida
Zdjęcie asteroidy 2005 YU55 wykonane przez NASA (fot. NASA.gov)
PAP / drr

W środę, krótko po północy polskiego czasu, blisko Ziemi przeleci asteroida o średnicy 400 metrów. Eksperci NASA zapewnili jednak, że niebezpieczeństwo zderzenia jest wykluczone.

- Trajektoria asteroidy 2005 YU55 jest bardzo dobrze znana dzięki wcześniejszym obserwacjom optycznym oraz radarowym i nie istnieje żadne ryzyko kolizji tego obiektu z Ziemią lub Księżycem - podkreślił kilka dni temu ekspert NASA Don Yeomans.

Według obliczeń, asteroida minie Ziemię w odległości nieznacznie mniejszej od dystansu Ziemia-Księżyc, z prędkością 50 tys. kilometrów na godzinę. Po raz ostatni tak duży obiekt kosmiczny znalazł się w pobliżu naszej planety w 1976 roku.

2005 YU55 regularnie pojawia się w okolicy Ziemi i dlatego obiekt ten jest zaliczany przez naukowców do grupy NEO, czyli "obiektów bliskich Ziemi" (od ang. Near-Earth Objects) oraz grupy PHO, czyli "potencjalnie niebezpiecznych obiektów" (od ang. Potentially Hazardous Object).

DEON.PL POLECA

Astronomowie już od kilku dni dokładnie obserwują planetoidę, a obserwacje będą kontynuować także kilka dni po zbliżeniu. W tym celu korzystają m.in. z anten tworzących Deep Space Network - sieć, która na co dzień służy głównie do komunikacji z międzyplanetarnymi sondami badającymi Układ Słoneczny.

Dokładane obserwacje prowadzone podczas przelotu mogą pomóc ustalić szczegóły powierzchni 2005 YU55. Śledzenie przelotu pomoże również rozwijać systemy monitorowania obiektów, które mogą stanowić zagrożenie dla Ziemi.

Lot asteroidy będą mogli śledzić także amatorzy, którzy mają teleskopy o średnicy zwierciadła głównego równej co najmniej 15 cm.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Blisko Ziemi przeleci asteroida
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.