Prom Endeavour zakończył ostatni lot w kosmos

Prom Endeavour zakończył ostatni lot w kosmos
Amerykański prom kosmiczny Endeavour (fot. NASA)
10 lat temu
PAP / wab

Amerykański prom kosmiczny Endeavour wylądował w środę rano w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie kończąc swój ostatni lot w kosmos, po którym zostanie wycofany z eksploatacji i przekazany do muzeum.

Wahadłowiec wrócił z 16-dniowej misji zaopatrzeniowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie dostarczył wart 2 mld dolarów spektrometr do badania promieniowania kosmicznego oraz cały kontener części zapasowych.

Załoga promu czterokrotnie wyszła w przestrzeń kosmiczną kończąc budowę amerykańskiej części ISS. Cała ISS warta jest 100 mld dolarów, a w realizację tego projektu zaangażowanych jest od 1998 roku 16 państw.

Dowódca sześcioosobowej załogi Endeavoura o godz. 8.35 czasu polskiego łagodnie posadził na pasie startowym ważący 100 ton wahadłowiec, kończąc jego 25. i ostatni lot.

W pobliżu, na wyrzutni stał już prom Atlantis, którego amerykańska agencja kosmiczna NASA przygotowuje do ostatniej misji, rozpoczynającej się 8 lipca.

Misja Endeavoura była przedostatnią w ramach amerykańskiego programu lotów promów kosmicznych. Loty wahadłowców ostatecznie zakończy misja Atlantisa przewidziana na przyszły miesiąc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prom Endeavour zakończył ostatni lot w kosmos
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.