Naukowcy odmłodzili myszy. „Zastosowana technika jest skuteczna i bezpieczna”
Naukowcy z amerykańskiego Salk Institute z pomocą zmian w aktywności genów biotechnolodzy odmłodzili myszy w średnim i późnym wieku. Nie zauważyli przy tym żadnych skutków ubocznych.
Choć mówi się, że wiek to tylko liczba, to jak zwracają uwagę badacze z Salk Institute (USA), czasami tej liczbie towarzyszą różne, nieprzyjemne efekty - kości stają się kruche, mięśnie słabną, rośnie ryzyko różnych chorób. Po prostu organizm się starzeje.
Jednak eksperymenty opisane na łamach pisma „Nature Aging” pokazały, że przynajmniej u myszy wiele skutków starzenia można cofnąć.
- Jesteśmy podekscytowani tym, że z pomocą naszego podejścia udało nam się spowolnić starzenie normalnych, zdrowych zwierząt. Zastosowana przez nas technika jest skuteczna i bezpieczna - mówi prof. Juan Carlos Izpisua Belmonte, jeden z autorów dokonania.
- Oprócz skutecznej walki z towarzyszącymi starości chorobami, podejście to może pozwolić na przywracanie zdrowia tkanek i całego organizmu przez poprawę funkcji oraz odporności komórek w różnych schorzeniach, np. neurodegeneracyjnych - dodaje.
Kiedy organizm się starzeje, każda komórka nosi w sobie informację o upływającym czasie - wyjaśniają badacze. Zapisane one są w zmianach epigenetycznych w DNA, które decydują o aktywności różnorodnych genów. W najnowszym badaniu prof. Belmonte i jego współpracownicy sprawdzali odmładzającą technikę na myszach przez długi czas, w miarę starzenia się zwierząt.
Jedna grupa gryzoni otrzymywała terapię w wieku od 15 do 22 miesięcy (odpowiednik 50-70 lat u ludzi). Inna - w wieku 12-22 miesiący (odpowiednik 35-70 lat). Trzecia grupa natomiast była leczona w wieku 25 miesięcy (odpowiednik 80 lat).
- Najbardziej chcieliśmy ustalić, czy stosowanie tej metody przez długi czas jest bezpieczne - tłumaczy jeden z badaczy, dr Pradeep Reddy. - Nie zanotowaliśmy żadnych negatywnych skutków dla zdrowia, zachowania czy masy ciała zwierząt - kontynuuje.
- Ostatecznie chcemy przywrócić starszym komórkom funkcjonalność i wytrzymałość, tak aby były bardziej odporne na stres, uszkodzenia i choroby. Nasze badanie pokazuje, że przynajmniej w przypadku myszy istnieje sposób, aby to osiągnąć - mówi dr Reddy.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł