Olsztyn: W Centrum Doskonałości powstaną "cyfrowi bliźniacy"
Opracowanie tzw. cyfrowych bliźniaków, czyli wirtualnych modeli prawdziwych osób, na których będą "testowane" interwencje związane z doborem diety, leków i aktywności fizycznej to jedno z zadań Centrum Doskonałości w Olsztynie.
Celem projektu będzie stworzenie Centrum Doskonałości zajmującego się nutrigenomiką i pomoc w walce z chorobami dietozależnymi. Prof. Carsten Carlberg został wybrany na stanowisko ERA Chair holder, wygrywając międzynarodowy konkurs, w którym kandydatów oceniało grono naukowców z Polski, Francji, Niemiec i Grecji.
- O jakości naszego życia decydują dwa komponenty: w 20 proc. geny, które otrzymaliśmy po rodzicach i z którymi niewiele możemy zrobić oraz aż w 80 proc. czynniki epigenetyczne, na które mamy wpływ. To od nas samych zależy, jaka będzie jakość naszego życia - mówił w wykładzie otwierającym swoją pracę w Instytucie prof. Carlberg.
Jednym z najważniejszych celów prac Centrum będzie opracowanie tzw. cyfrowych bliźniaków, czyli wirtualnych modeli prawdziwych osób, na których będą "testowane" interwencje związane z doborem diety, aktywności fizycznej i stosowanych leków. Będzie to jeden z elementów medycyny spersonalizowanej, którą uważa się za przyszłość opieki medycznej.
- Sto lat temu ludzie tworzyli prototypy samolotów, ale działali trochę na oślep. Niektóre z nich latały, inne spadały zaraz po starcie. Metodą prób i błędów w końcu wymyślili, jak powinien wyglądać samolot i tak jest do dzisiaj. Obecnie takie działania są nie do pomyślenia. Teraz inżynierowie tworzą cyfrowo każdy element samolotu, zanim go wyprodukują. Cyfrowy bliźniak ma pełnić taką samą funkcję - wirtualnego modelu do testowania diet i leków - wyjaśnił prof. Carlberg.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł