Osiem najdłużej żyjących zwierząt na Ziemi. I dwa nieśmiertelne?
W przypadku długości życia ludzi wyjątkową liczbą wydaje się być 100. A jak to wygląda w przypadku zwierząt? Poniżej przedstawiamy dziesięć najbardziej długowiecznych zwierząt na świecie.
Wszystkie zwierzęta, które znalazły się w zestawieniu, na co dzień żyją w wodzie.
1.Gąbki (Monorhaphis chuni) - 11000 lat
Gąbki składają się z kolonii zwierząt, podobnych do koralowców i mogą żyć przez tysiące lat. Gąbki szklane należą do najdłużej żyjących gąbek na Ziemi. Zwierzęta z tej grupy często znajdują się w głębokich oceanach i mają szkielety przypominające szkło, stąd ich nazwa.
Badanie z 2012 roku opublikowane w czasopiśmie Chemical Geology oszacowało, że szklana gąbka należąca do gatunku Monorhaphis chuni miała około 11 tys. lat. Inne gatunki gąbek mogą żyć jeszcze dłużej.
2.Koralowce (Leiopathes) - 4265 lat
Koralowce mogą żyć setki lat lub dłużej, ale głębokowodne czarne koralowce ( Leiopathes sp.) należą do najdłużej żyjących koralowców. Według danych Live Science, okazy czarnego korala znalezione u wybrzeży Hawajów mają 4265 lat .
3.Oceaniczne małże quahog ( Arctica islandica ) - 507 lat
Oceaniczne małże quahog ( Arctica islandica ) zamieszkują Północny Ocean Atlantycki. Ten słonowodny gatunek może żyć nawet dłużej niż inne małże z tej listy, perłorodki słodkowodne.
Według National Museum Wales w Wielkiej Brytanii, jedna z oceanicznych małży quahog znaleziona u wybrzeży Islandii w 2006 r. miała 507 lat.
4. Rurkoczułkowce (Escarpia laminata) - 300 lat
5. Małże słodkowodne ( Margaritifera margaritifera ) - 280 lat
6. Rekiny grenlandzkie ( Somniosus microcephalus ) - 272 lat
7. Szorstkooka (Sebastes aleutianus) - 205 lat
8. Wieloryby grenlandzkie ( Balaena mysticetus ) - 200 lat
Serwis Live Science podaje, że istnieją gatunki potencjalnie nieśmiertelne, które regenerują się lub przetwarzają bez końca. Serwis wymienia meduzy (Turritopsis dohrnii) i hydry (stułbie). Gdyby nie wrogowie w ich środowisku naturalnym, które pożerają te zwierzęta, według Live Science mogłyby żyć bez końca.
Źródło: livescience.com / kb
Skomentuj artykuł