PAP / pz
Aż 13 medali: 5 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe, zdobyli konstruktorzy robotów z Polski, którzy w weekend brali udział w prestiżowych zawodach RobotChallenge w Wiedniu. Drugie miejsce w klasyfikacji zajęła Austria, która dostała 7 medali.
PAP / drr
Reżyser James Cameron ("Titanic", "Avatar") poinformował w czwartek, że w nadchodzących tygodniach zamierza zanurzyć się na głębokość ok.11 km na dno Oceanu Spokojnego w niewielkiej kapsule Deepsea Challenger.
PAP / wm
Gigant informatyczny Apple Inc. zaprezentował w środę nowego iPada z ekranem dotykowym o wysokiej rozdzielczości. Jest to pierwszy nowy produkt tej firmy od czasy śmierci jej współzałożyciela i długoletniego szefa Steve'a Jobsa.
PAP / wm
Poczynając od czwartku Ziemię zaczną bombardować naładowane cząstki wyrzucone w przestrzeń przez największy od 5 lat wybuch na Słońcu - poinformowały w środę władze amerykańskie.
PAP / wm
Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli katalizator, który pomoże zmniejszyć ilość szkodliwych poprzemysłowych substancji w powietrzu. Urządzenie zatrzymuje tlenek azotu, tlenek węgla i węglowodory emitowane przez elektrownie węglowe.
inf. prasowa / drr
Ropa naftowa znana była już w starożytności. Pisali o niej Arystoteles, Herodot, Pliniusz Starszy czy Tacyt. Ale przemysł naftowy - któremu zawdzięczamy wielki postęp techniczny i gospodarczy - narodził się w XIX wieku. Jego początków należy szukać w Polsce.
PAP / psd
Astronomowie potwierdzili odkrycie nowego rodzaju planet poza Układem Słonecznym - obfitujących w wodę i z gęstą, pełną pary atmosferą. Obserwacje przy użyciu orbitalnego teleskopu Hubble pozwoliły potwierdzić, że planeta, nazywana już "Super Ziemią", jest większa od Ziemi, ale mniejsza od tzw. gazowych olbrzymów w Układzie Słonecznym, jak np. Jowisza.
inf. prasowa / drr
Polski górnik, geofizyk, specjalista złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, który w latach 1945-1967 jako szef grupy zajmującej się w BP badaniami sejsmicznymi odkrył znaczne złoża ropy naftowej, co niewątpliwie wpłynęło na budowanie międzynarodowej pozycji koncernu. 22 lutego br. mija 109. rocznica jego urodzin.
PAP / wm
Według specjalistów z dziedziny ekonometrii niepodległość Szkocji, a także kraju Basków, jest prawdopodobna; wskazuje na nią model matematyczny, który zastosowali badacze, by ocenić, gdzie w Europie najbardziej realne jest pojawienie się nowych państw.
PAP / drr
Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała w poniedziałek pierwsza europejska rakieta Vega. Wśród satelitów, które wynosi na orbitę, jest też pierwszy satelita z Polski.
Krzysztof Czart / PAP / slo
W poniedziałek 13 lutego zostanie wystrzelony w kosmos pierwszy polski satelita - PW-Sat. Zbudowali go studenci Politechniki Warszawskiej wspierani przez specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Pierwotnie start był zapowiadany na 9 lutego.
PAP / psd
W zimie, w razie trudności z uruchomieniem samochodu, lepiej nie próbować holowania ani pchania, bo można uszkodzić silnik - radzi ekspert motoryzacyjny. Kierowca powinien uruchomić auto za pomocą kabli podłączonych do innego auta lub wezwać pomoc drogową.
PAP / drr
Jeszcze sześć tygodni zimy przepowiedział w czwartek, w "dzień świstaka", najsłynniejszy świstak na świecie Phil z Punxsutawney w amerykańskim stanie Pensylwania.
PAP / psd
W lutym możemy bez problemów obserwować wszystkie planety widoczne gołym - od Merkurego po Uran - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN.
PAP / psd
W środę o godz. 16 naszego czasu materia wyrzucona w ostatnim dużym wybuchu na Słońcu zderzyła się z ziemskim polem magnetycznym, powodując intensywne zorze polarne - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com.
Amerykańskie statystyki wypadków z udziałem pieszych noszących na uszach słuchawki wykazały, iż 70 proc. tych zdarzeń zakończyło się śmiercią ofiary. W 29 proc. przypadków poszkodowani nie dosłyszeli wcześniejszego sygnału ostrzegawczego samochodu lub pociągu - poinformował portal University of Maryland.
PAP / wm
Jak ustalili naukowcy z Meteoritical Society, siedmiokilogramowy meteoryt, który spadł w lipcu ub. r. w Maroku pochodzi z Marsa.
PAP / wm
Fotografię cyfrową, telefony komórkowe, gotowe dania na sprzedaż i inne zmiany w amerykańskim społeczeństwie w XXI wieku przewidział w roku 1900 pewien inżynier kolejowy. Jego prognozom, które sprawdziły się po stu latach przyjrzał się portal BBC News.
Naukowcy stworzyli transgeniczne jedwabniki, które przędą włókna z pajęczym białkiem. Ich metoda pozwala masowo produkować bardzo wytrzymałe nici - czytamy w PNAS. Pajęcze nici są jednymi z najbardziej wytrzymałych tworzyw w przyrodzie. Jako bardziej elastyczne i rozciągliwe niż produkt choćby jedwabników, mają też więcej zastosowań, np. w medycynie (jako składnik nici do zszywania ran).
PAP / drr
Pływające centrum ekumeniczne, katamaran żaglowy i ambulans wodny zaprojektowali dyplomanci Pracowni Projektowania Architektury Okrętów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. To jedyna artystyczna uczelnia w Europie z takim kierunkiem.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}