PAP / drr
Amerykańska agencja kosmiczna zakończyła w ubiegłym roku eksploatację wahadłowców. W obsłudze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej -ISS mają je zastąpić prywatne statki kosmiczne. Pierwszy taki start zaplanowano na 30 kwietnia, został jednak przełożony na 7 maja.
PAP / wm
Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wyślą w powietrze balon stratosferyczny, który wzniesie się na wysokość 30 kilometrów. Rezultaty badań będą wykorzystane przy budowie łazika marsjańskiego - informuje "Dziennik Polski".
PAP / wm
Używany tylko do doświadczalnych lotów w atmosferze ziemskiej amerykański prom kosmiczny Enterprise został w piątek przetransportowany z Waszyngtonu do Nowego Jorku na grzbiecie zaadaptowanego do przewozu wahadłowców Boeinga 747.
PAP / im
Od czerwca przy Centrum Nauki Kopernik będzie można zacumować. - Chcemy przybliżyć Wisłę miastu - powiedział Robert Firmhofer, dyrektor centrum. W sąsiedztwie placówki we współpracy z Żeglugą Stołeczną budowana jest przystań.
PAP / drr
Amerykański prom kosmiczny Discovery, który w marcu ubiegłego roku odbył swój ostatni lot na orbitę wokółziemską, został we wtorek przetransportowany z kosmodromu na przylądku Canveral na Florydzie na waszyngtońskie lotnisko im. Dullesa, skąd trafi do pobliskiego muzeum.
PAP / drr
Dzięki nowoczesnym technologiom obrazy z zatopionego wraku Titanica można by przesyłać w świat, a sam wrak stałby się w ten sposób rodzajem globalnego muzeum - uważa prof. Robert Ballard, amerykański oceanograf, który odkrył szczątki Titanica.
PAP / im
Nawet ponad 50 tys. osób spodziewają się organizatorzy tegorocznej imprezy Motor Show na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zwiedzający mogą podziwiać kilkaset egzemplarzy aut osobowych, sportowych, camperów i motocykli.
PAP / drr
Około 150 imprez popularyzujących naukę, przygotowanych przez pracowników nauki i studentów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, składa się na 12 Festiwal Nauki i Sztuki, który we wtorek rozpocznie się w Toruniu. Tematem jest "Społeczeństwo informacyjne".
PAP / drr
Barwa skorupki jaja, wbrew powszechnej opinii, nie zależy od sposobu żywienia kury, lecz jest jej cechą genetyczną. Polacy preferują jaja beżowe lub brązowe - powiedziała prof. Teresa Majewska z katedry drobiarstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
PAP / drr
Ponad 100 gatunków zwierząt, w tym 60 gatunków ryb raf koralowych, duże rekiny i płaszczki, tuńczyki, samogłowy, jedyne w Polsce manaty będzie można oglądać w oceanarium Afrykarium, które ma powstać we wrocławskim ZOO do 2016 r. Właśnie ruszają prace budowlane.
PAP / wm
W większości jesteśmy zgodni co do tego, że lepiej współpracować niż działać na własną rękę. Kolejny dowód na tę tezę przynoszą obserwacje świata przyrody, w szczególności zachowania krabów i krewetek żyjących na rafach koralowych na Oceanie Spokojnym.
PAP/ ad
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka wręczyła w piątek Diamentowe Granty oraz nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitną działalność naukową, naukowo-techniczną, artystyczną oraz za najlepsze rozprawy doktorskie i habilitacyjne.
PAP / wm
Instytuty PAN będą miały wyższą dotację statutową - zapewniła w środę na posiedzeniu sejmowej podkomisji nauki minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Zaznaczyła, że PAN nie ominie restrukturyzacja.
PAP / slo
Ponad 10 mln stron dokumentów tekstowych, 600 tys. fotografii, 2,3 tys. nagrań dźwiękowych i 300 filmów to efekt digitalizacji w polskich archiwach. Ucyfrowienie archiwaliów ułatwia ich szerokie udostępnianie - podaje Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.
AP, AFP, Reuters / PAP / slo
Słynny reżyser James Cameron, który w poniedziałek zszedł w specjalnie zaprojektowanym okręcie podwodnym do najgłębiej położonego miejsca na Ziemi, dotarł na dno Rowu Mariańskiego i wrócił bezpiecznie na powierzchnię.
PAP / pz
Archeolodzy odkryli w Anglii unikalny anglosaski grób z VII wieku, mający cechy pochówku zarówno chrześcijańskiego, jak i pogańskiego - informuje serwis internetowy BBC News.
PAP / im
Kanadyjski rząd otworzył rynek dla nowych operatorów telefonii komórkowej. Zagraniczni inwestorzy nie będą już podlegać ograniczeniom kapitałowym. Rząd zamierza zarobić miliardy dolarów na sprzedaży częstotliwości.
PAP / im
Rankiem, 20 marca (godz. 6:14), Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę.
PAP / pz
Choć nowe gatunki zwierząt odkrywane są zwykle w odludnych, egzotycznych miejscach, amerykańskim naukowcom udało się tego dokonać w Nowym Jorku - informuje pismo "Molecular Phylogenetics and Evolution".
PAP / drr
Na stronie internetowej NASA Lunar Science Institute można znaleźć zdjęcia obszaru Księżyca, na którym ponad 40 lat temu wylądowała misja Apollo 12. Na zdjęciach widać elementy, które pozostały na Srebrnym Globie oraz wcześniejszy bezzałogowy lądownik Surveyor 3.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}