Z Ziemi na ISS w 6 godzin - to możliwe

Z Ziemi na ISS w 6 godzin - to możliwe
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (fot. NASA.gov)
PAP / drr

Rosyjski statek transportowy Progress przycumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) po rekordowo krótkim locie, bo w sześć godzin od startu. Dotychczas lot trwał zazwyczaj dwie doby - powiadomiło w czwartek Centrum Kontroli Lotów.

- Cumowanie odbyło się w trybie automatycznym zgodnie z planem podczas czwartego okrążenia Ziemi. W ten sposób po raz pierwszy w historii ISS statek transportowy Progress M-16M dostarczył na stację ładunek w ciągu zaledwie 6 godzin - powiedział rozmówca agencji RIA Nowosti.

DEON.PL POLECA
Progress M-16M, który wystartował z kosmodromu Bajkonur (Kazachstan) w środę wieczorem i przycumował do ISS o godzinie 5.18 (3.18 czasu warszawskiego), testował nową procedurę cumowania - poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

Kosmiczna ciężarówka, jak popularnie jest nazywany rosyjski statek transportowy Progress, przywiozła na ISS paliwo, tlen, aparaturę do eksperymentów naukowych, żywność, wodę, środki higieny i przesyłki dla członków załogi - ogółem 2,6 tony ładunku.

Obecnie na ISS pracuje 6-osobowa załoga: trzech Rosjan, dwoje Amerykanów i Japończyk.

Rosyjscy eksperci, na których powołuje się agencja RIA Nowostki, mówią, że jeśli nowy system się sprawdzi, to po wielu próbach będzie można go wykorzystać do wielokrotnego skrócenia czasu podróży na ISS kosmonautów w załogowych statkach kosmicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Z Ziemi na ISS w 6 godzin - to możliwe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.