PAP / pz
Pewien Kanadyjczyk, zamierzający przejechać samochodem do USA, dopiero niedaleko granicy zorientował się, że zapomniał paszportu. Miał jednak zeskanowaną kopię tego dokumentu w swoim iPadzie i na jej podstawie przekroczył granicę.
PAP / wm
W nocy ze środy na czwartek Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147,1 mln kilometrów - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
PAP / wm
W 2012 roku czekają nas dwa zaćmienia Słońca, dwa zaćmienia Księżyca, zakrycie Jowisza przez Księżyc, koniunkcja Wenus i Regulusa, a także wiele innych ciekawych zjawisk - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
PAP / im
Kończy się rok 2011, który w Polsce był ogłoszony Rokiem Heweliusza. W jego trakcie polscy astronomowie odkrywali planety, tworzyli nowe teleskopy. Podjęto także negocjacje z Europejską Agencją Kosmiczną.
PAP / pz
Choć z kalendarza Majów nie wynika, że za rok nastąpi koniec świata, to lęk przed tym, co ma nastąpić 21 grudnia 2012 r. świetnie wpisuje się w popularyzację kultury Majów - uważa dr Stanisław Iwaniszewski z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
PAP / drr
Redakcja pisma "Science" tradycyjnie wytypowała 10 najważniejszych wydarzeń naukowych mijającego roku.
PAP/ ad
Rok 2011 w lotach kosmicznych jest z polskiej perspektywy przełomowy: mamy pierwsze polskie satelity oraz rozpoczęliśmy negocjacje akcesyjne z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). W światowej astronautyce końcem pewnej epoki są ostatnie loty amerykańskich wahadłowców.
PAP / wm
Nowe badania sugerują, że Całun Turyński nie jest średniowiecznym falsyfikatem i rzeczywiście mógł okrywać ciało Chrystusa - informuje "Daily Telegraph".
PAP / wm
Dwie trzecie Polaków (66 proc.) złoży życzenia świąteczne SMS-em. To największy odsetek wśród badanych przez Microsoft krajów UE i Rosji - informuje "Rzeczpospolita".
PAP / wm
Planety Wenus i Jowisz będą przysłowiowymi "pierwszymi gwiazdkami", które w Wigilię świąt Bożego Narodzenia kilkanaście minut po piętnastej pojawią się na niebie. Będzie można je zobaczyć, jeśli nie będzie chmur i mgły.
PAP / drr
Mało prawdopodobne, żeby ludzki mózg dalej ewoluował w stronę większej złożoności. Wiązałoby się to ze zbyt dużymi kosztami - informują naukowcy na łamach "Current Directions in Psychological Science".
PAP / drr
Mieszkańcy północnych krańców współczesnych Mazur przed wiekami jadali ryby z rodziny karpiowatych a także świnie, zające oraz wiewiórki. Palili w piecach drewnem, które rosło w pobliżu, a ich chaty były bielone - wynika z najnowszych badań archeologów.
PAP/ ad
10 grudnia 1911 r. Maria Skłodowska-Curie otrzymała swoją drugą Nagrodę Nobla. Aż do teraz jest jedyną osobą, która zdobyła tę nagrodę w dwóch różnych dziedzinach nauki. Od soboty można będzie w internecie obejrzeć film Tomasza Bagińskiego inspirowany życiem uczonej.
PAP / drr
Internetowy serwis, pokazujący - na bazie danych satelitarnych - jak dużą część Polski pokrywa śnieg, uruchomili naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) w Warszawie.
PAP / drr
W środę, krótko po północy polskiego czasu, blisko Ziemi przeleci asteroida o średnicy 400 metrów. Eksperci NASA zapewnili jednak, że niebezpieczeństwo zderzenia jest wykluczone.
PAP / wm
Kultura nie jest cechą wyłącznie ludzką. Pewne zachowania, które można zinterpretować jako kulturowe, zaobserwowano u małp - informują naukowcy na łamach "Current Biology".
PAP / psd
Naukowcy zrekonstruowali twarz piętnastolatka, który ponad siedem tys. lat temu żył w Skandynawii - informuje serwis ScienceDaily.
PAP / im
Z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej wystrzelono w piątek z jednodniowym opóźnieniem rakietę Sojuz, która ma wynieść na orbitę dwa pierwsze operacyjne satelity europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo - poinformowała Komisja Europejska.
CBOS / PAP / drr
Ponad połowa Polaków wierzy w przesądy, częstsza jest wiara w zwiastuny powodzenia niż pecha; nawet ci, którzy nie wierzą w zabobony, praktykują niektóre z nich: najpopularniejsze jest trzymanie kciuków - wynika z sondażu CBOS.
PAP / slo
W piątek rozpoczyna się ogólnoświatowa akcja liczenia gwiazd. W tym celu tysiące ochotników na całym świecie sprawdzi ile gwiazd na niebie widać z ich miejsca zamieszkania. Udział w akcji mogą wziąć też Polacy.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}