W sobotę 16. Piknik Naukowy w Warszawie

W sobotę 16. Piknik Naukowy w Warszawie
(fot. pikniknaukowy.pl)
PAP / drr

Ponad tysiąc pokazów naukowych, słoneczne zoo, repliki indiańskich instrumentów, słuchanie toni wodnej, to niektóre atrakcje przygotowane dla gości 16. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W sobotę impreza odbędzie się w Warszawie.

Piknik ponownie odbywał się bedzie w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu, a jego tematem przewodnim jest w tym roku "Energia".

W największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej weźmie udział około 200 instytucji z kraju i zagranicy. W namiotach wystawowych i na scenie będzie można zobaczyć ponad tysiąc pokazów, większość z nich związana będzie z tematem przewodnim tegorocznego Pikniku.

W słonecznym ZOO "zorganizowanym" w namiocie Centrum Nauki Kopernik będzie można obserwować zachowanie zwierzątek-robotów, zasilanych energią słoneczną; sprawdzić ile własnej energii zużyjemy podczas uderzenia młotem; zrobić własny wiatraczek i przekonać się jaka konstrukcja zapewni mu najlepszą wydajność.

Energii poświęcona będzie również debata, która odbędzie się o godz. 15.30 w namiocie nr 84. O zużyciu energii, konsekwencjach jej braku i nierozsądnego wytwarzania porozmawiają profesorowie: Maciej Sadowski, Bogusław Smólski, Kazimierz Wójs. Dyskusję poprowadzi prof. Łukasz Turski.

- Podczas Pikniku będzie można m.in. rozpętać burzę, na własnej dłoni poczuć energię powstającą podczas wybuchowej syntezy wody, a także obejrzeć symulację katastrofy powodziowej. Jak co roku oczywiście nie zabraknie licznych atrakcji dla dzieci -  zapowiada Magdalena Zaleska z Agencji Promocji - Polskiego Radia.

Muzeum Kolejnictwa zaprezentuje m.in. modele lokomotyw, a na najmłodszych miłośników kolejnictwa czeka przejażdżka ruchomą kolejką. Budowanie jądra komety z suchego lodu, wody i piasku; wywoływanie własnego trzęsienia ziemi; słuchanie odgłosów ławicy ryb, załamującej się fali morskiej czyli dźwięków z toni wodnej, to atrakcje przygotowane przez Centrum Badań Ziemi i Planet.

Zainteresowani osiągnięciami najbardziej znanych polskich inżynierów z XIX i XX wieku powinni z kolei odwiedzić namiot Muzeum Historii Polski. Specjalna inscenizacja wydarzeń z 1839 roku pozwoli poznać konsekwencje społeczne rewolucji przemysłowej. Będzie można wysłuchać racji przemysłowca i robotnika i zadecydować czy warto instalować maszynę parową do produkcji odzieży.

Humaniści i wielbiciele sztuki nauczą się robić gliniane hetyckie laleczki, zgłębią tajemnice fotografii otworkowej i obejrzą spektakl w teatrze świetlnym. Przewidziano także atrakcje matematyczne - poznawanie różnych deformacji prostokąta na przykładzie kostki brukowej czy łamanie szyfrów za pomocą promieni UV i obróbki termicznej.

W Pikniku - oprócz polskich instytucji - udział wezmą przedstawiciele 17 krajów. Wśród zagranicznych gości znajdzie się m.in. pogromczyni naukowych mitów Kari Byron, dr Mark Lewney znany jako Rock Doctor oraz Neil Kelso, który zachęci publiczność do "spaceru obok równania matematycznego".

Piknik rozpocznie się o godz. 11, a zakończy o 20. W dniu imprezy zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa nr 971, która co 10 minut będzie dowozić wszystkich chętnych z centrum Warszawy w kierunku Torwaru.

Z okazji Pikniku Zarząd Transportu Miejskiego przygotował również unikatową spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską, którą pasażerowie mogą wyrobić - korzystając ze strony internetowej ZTM - od 11 do 14 maja br.

Plan rozmieszczenia namiotów i szczegółowy program Pikniku można znaleźć na stronie: www.pikniknaukowy.pl

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwszy Piknik - jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS - odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. W 2005 roku Komisja Europejska uznała Piknik za wzorcowy europejski projekt obszaru "Nauka i społeczeństwo". Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik.

W tym roku w Komitecie Honorowym Pikniku Naukowego znaleźli się m.in. prof. Łukasz Turski - przewodniczący Centrum Fizyki Teoretycznej PAN; prof. Barbara Kudrycka - minister nauki i szkolnictwa wyższego; prof. Bogusław Smólski - pierwszy dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W sobotę 16. Piknik Naukowy w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.