Sukces Polaków na olimpiadzie astronomicznej

Sukces Polaków na olimpiadzie astronomicznej
(fot. Ars Electronica / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
9 lat temu
PAP / mh

Za 4 lata na igrzyskach w Rio de Janeiro wystąpią polscy sportowcy. Szlaki przetarli im uczniowie startujący w olimpiadzie astronomicznej, która właśnie zakończyła się w Brazylii. Polacy odnieśli sukces, zdobywając złoty, srebrny i dwa brązowe medale.

Zawody 6. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki (6th IOAA) zakończyły się we wtorek w Rio de Janeiro i trwały 10 dni. Olimpiada odbywa się pod patronatem Międzynarodowej Unii Astronomicznej, a startują w niej uczniowie. Poszczególne kraje mogą wystawić reprezentacje złożone z maksymalnie 5 uczniów - poinformował PAP opiekun reprezentacji dr Waldemar Ogłoza z Katedry Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W tym roku w zawodach wzięło udział około 140 młodych miłośników astronomii z 32 krajów. Polską drużynę stanowili laureaci 55. krajowej Olimpiady Astronomicznej, której finał odbył się w marcu w Chorzowie. Przed wyjazdem uczniowie wzięli udział w kilkudniowym obozie treningowym, na którym zapoznali się m.in. z gwiazdozbiorami nieba południowego, których nie widać w na niebie nad Polską.

Złoty medal, nagrodę za najlepszy wynik w części teoretycznej oraz nagrodę za najlepszy wynik z analizy danych zdobył Filip Ficek z Wadowic, absolwent V liceum w Krakowie. Warto przypomnieć, że wcześniej zdobył również srebrny medal na międzynarodowej olimpiadzie fizycznej.

Laureatem srebrnego medalu olimpiady astronomicznej został Przemysław Kuta, absolwent I LO w Tarnowie. Natomiast brązowe medali zdobyli Kacper Bucki (PZ nr 11 SO w Kętach) oraz Jakub Kliencki (I LO w Łodzi). Wyróżnienie uzyskała Aleksandra Hamanowicz (ZS UMA Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu), jedna z nielicznych dziewcząt biorących udział w zawodach.

Idea Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki powstała wśród przedstawicieli Tajlandii, Indonezji, Iranu, Chin i Polski, uczestniczących w Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej. Zawody pierwszej olimpiady rozegrano w 2007 roku w Tajlandii, następnie odbywały się w Indonezji (2008), Iranie (2009), Chinach (2010), a ubiegłoroczne zorganizowała Polska. Kolejna astronomiczna olimpiada będzie w 2013 roku w Grecji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sukces Polaków na olimpiadzie astronomicznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.