Perseidy pojawiły się zgodnie z planem

Perseidy pojawiły się zgodnie z planem
Rój ten możemy bowiem obserwować do około 25 sierpnia (fot. edwardshepard / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Tegoroczne maksimum aktywności roju Perseidów pojawiło się 12 sierpnia w okolicach godziny 19:30 naszego czasu - wynika z wykresu aktywności prezentowanego na stronach International Meteor Organization (IMO).

W roku 2010, spodziewany okres najwyższej aktywności roju Perseidów rozciągał się w szerokim zakresie od godziny 20 dnia 12 sierpnia do godziny 9 już 13 sierpnia. Ostatnie prognozy autorstwa Petera Jenniskensa z SETI Institute i Jeremiego Vaubaillona z Institut de Mecanique Celeste et de Calcul des Ephemerides w Paryżu przewidywały, że główne i szerokie maksimum związane ze starym materiałem kometarnym powinno pojawić się 13 sierpnia o godzinie 5.20 naszego czasu.

Naukowcy przewidywali jeszcze jedno dodatkowe maksimum związane ze śladem pyłowym wyrzuconym z komety 109P/Swift-Tuttle w roku 1479. Pik ten miał trwać około jednej godziny i wystąpić 12 sierpnia o godzinie 18.49 naszego czasu.

Prognozy, biorąc pod uwagę to, że modelowanie rojów meteorów jest bardzo trudne, sprawdziły się dość dobrze. Według wykresu aktywności Perseidów, aktualizowanego na bieżąco przez International Meteor Organization (IMO), największe liczby godzinne, sięgające około 110, odnotowano 12 sierpnia w okolicy godziny 19.30 naszego czasu. Niestety nie był to moment korzystny dla obserwatorów w Polsce, bo o tej porze niebo jest wciąż zbyt jasne na prowadzenie obserwacji.

Zaraz potem liczby godzinne zaczęły sukcesywnie spadać, osiągając wtórne minimum około godziny 0.30 już 13 sierpnia. W tym momencie, w idealnych warunkach, na niebie można było obserwować trochę ponad 70 zjawisk na godzinę.

W dalszej części nocy aktywność znów zaczęła rosnąć, osiągając niewielkie i nieprognozowane maksimum, które wypadło o godzinie 1.43 naszego czasu i miało aktywność na poziomie 95 meteorów na godzinę. Maksimum to było bardzo krótkie, bo tuż po 2.00 liczby te spadły do poniżej 80.

Wraz z końcem nocy w Europie, liczba danych jest mniejsza i na wykresie IMO pojawiają się spore dziury. Trudno więc jednoznacznie wywnioskować, czy w okolicach godziny 5-6 rano pojawiło się kolejne prognozowane maksimum.

Warto dodać, że w akcji obserwacyjnej IMO związanej z Perseidami wzięło udział prawie 200 obserwatorów z 36 krajów, który w sumie dostarczyli prawie 3000 obserwacji. Liczby te cały czas rosną, bo aktywność Perseidów wciąż trwa. Rój ten możemy bowiem obserwować do około 25 sierpnia. Co ważne, jedną z aktywniejszych grup obserwatorów byli polscy miłośnicy astronomii, których było aż 21.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Perseidy pojawiły się zgodnie z planem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.