Przeszczep wątroby u pacjenta z wirusem HIV

Przeszczep wątroby u pacjenta z wirusem HIV
(fot. flickr.com / soyceltista)
PAP/im

Transplantolodzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili pierwszy w Polsce przeszczep wątroby u pacjenta zarażonego wirusem HIV. Operowany był 20-letni mężczyzna.

Prof. Marek Krawczyk, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby, powiedział w rozmowie z PAP, że przeszczep przeprowadzono już 3 sierpnia tego roku. - Informujemy o tym dopiero teraz, trzy tygodnie po zabiegu, gdy już mamy pewność, że ta pionierska w Polsce operacja się powiodła - dodał.

Według prof. Krawczyka, głównym powodem niewydolności wątroby u chorego było przewlekłe zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Pacjent musiał też zażywać dodatkowo obciążające wątrobę leki przeciwko wirusowi HIV, którym również był zakażony.

- Początkowo był leczony w Zakaźnym Szpitalu Wolskim w Warszawie. Gdy doszło jednak do schyłkowej niewydolności wątroby, jedyną dla niego szansą był przeszczep tego narządu - powiedział profesor.

DEON.PL POLECA

Dodał, że mężczyzna został zgłoszony do Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji Poltransplant w oczekiwaniu na dawcę wątroby. Do czasu przeszczepu był poddawany dializie albuminowej (nowej metodzie pozaustrojowej eliminacji toksyn z organizmu - PAP).

Prof. Krawczyk zapewnił PAP, że stan chorego po transplantacji znacznie się poprawił. Odzyskał przytomność. Ponowiono leczenie retrowirusowe, dzięki któremu drastycznie zmniejszono u niego tzw. wiremię (obecność wykrywalnych cząstek wirusów we krwi - PAP). O ile wcześniej sięgała ona kilkuset tysięcy wirusów, to teraz spadła do zaledwie około stu.

Warszawska Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby jest największym w Polsce ośrodkiem, w którym wykonuje się przeszczepy wątroby. W tym roku (do 25 sierpnia) przeprowadzono już 86 takich przeszczepów. W sumie od 1994 r. w klinice wykonano 975 tego typu transplantacji.

Jego zdaniem, jest to w znacznym, stopniu zasługa koordynatorów ds. przeszczepów, których jest coraz więcej w szpitalach.

Główną przyczyna schyłkowej niewydolności wątroby, wymagającej przeszczepu, jest wirusowe zapalenie wątroby. - Do niedawna najczęściej operowano pacjentów zakażonych wirusowym zapalenie typu B. Teraz przeważa wirus typu C, na który nie ma jeszcze szczepionki - powiedział prof. Krawczyk.

Do klinik transplantacyjnych trafiają też chorzy z niewydolnością wątroby po zatruciu muchomorem sromotnikowym.

- Przed kilkoma dniami, 19 sierpnia, po takim właśnie zatruciu w naszej klinice przeszczepiliśmy wątrobą 58-letniej pacjentce - powiedział prof. Krawczyk. Dodał, że niedawno podobny przeszczep, tym razem u dziecka, przeprowadzili transplantolodzy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Prof. Marek Krawczyk zaczął przeszczepiać wątroby po przeszkoleniu jakie przeszedł w 1993 r. będąc na stypendium rządu francuskiego w Klinice Chirurgicznej w Villejuif. Kierował nią prof. Henri Bismuth, jeden z najbardziej znanych chirurgów wątroby.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przeszczep wątroby u pacjenta z wirusem HIV
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.