Regularnie ćwiczący seniorzy mogą "odmłodzić" się aż o 10 lat

Regularnie ćwiczący seniorzy mogą "odmłodzić" się aż o 10 lat
Japońscy naukowcy ustalili jak "odmłodzić" fizycznie seniorów. Zdj.: Wavebreak Media LTD/depositphotos.com
4 miesiące temu
PAP/tkb

"Fizyczny zegar" seniorów można cofnąć nawet o 10 lat, zmniejszając przy tym koszty opieki zdrowotnej pod warunkiem regularnych, dostosowanych do każdej osoby ćwiczeń fizycznych - informuje PAP za japońskim dziennikiem "Mainichi Shimbun".

Badacze z Uniwersytetu Pielęgniarskiego Prefektury Miyazaki swoje ustalenia podpierają wynikami sprawdzianów tężyzny fizycznej osiąganych przez 3,5 tys. seniorów. Osoby biorące udział w badaniach brały regularnie udział w organizowanych przez władze cotygodniowych sesjach treningowych przez co najmniej trzy lata i trzy miesiące.

W testach uczestnicy sesji dysponowali siłą mięśni, zdolnością do zachowania równowagi i zręcznością porównywalną z około 10 lat młodszymi od siebie osobami nieuczestniczącymi w zajęciach - informuje "Mainichi Shimbun".

Gazeta opisuje przykładową sesję z czerwca, w czasie której 16 uczestników wykonywało przez mniej więcej godzinę proste ćwiczenia, takie jak wznoszenie i opuszczanie ramion w rytm śpiewanych wspólnie piosenek. Najstarszy uczestnik miał 94 lata.

"Dawniej miałam problemy z chodzeniem, ale teraz już ich nie mam" - powiedziała z 80-letnia Fusako Nakamura, która zaczęła ćwiczyć z grupą pięć lat temu.

Już po dziewięciu miesiącach treningów osoby po 60. roku życia potrafiły stać na jednej nodze z otwartymi oczami przez około 30 sekund dłużej. Wyniki był tym lepsze, im młodszy uczestnik. Ćwiczenia pomagały również utrzymać siłę uścisku dłoni, która często spada wraz z wiekiem.

Udział w sesjach przekładał się również na obniżenie kosztów opieki zdrowotnej seniorów i zmniejszał szansę, że będą oni wymagali opieki pielęgniarskiej. Koszty na osobę były generalnie odwrotnie proporcjonalne do częstotliwości, z jaką uczestniczyli oni w zajęciach, choć mogło to wynikać po części również z różnic w ogólnej świadomości zdrowotnej pomiędzy ćwiczącymi a niećwiczącymi.

Źródło: PAP/tkb

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Regularnie ćwiczący seniorzy mogą "odmłodzić" się aż o 10 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.