W Helu spodziewają się foczych narodzin

W Helu spodziewają się foczych narodzin
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce pk

Trzy foki szare, żyjące na Stacji Morskiej w Helu, są w ciąży. W placówce wykonano pierwsze zdjęcia USG foczego potomstwa. Jeśli nie będzie żadnych komplikacji, foki urodzą się na przełomie lutego i marca. Naukowcy wciąż czekają na pierwsze udokumentowane narodziny foki szarej w naturze.

Ojcem jest liderujący grupie helskich fok Bubas, który pod opieką helskiego fokarium znajduje się od 2005 roku. - Foki otrzymają imiona zaczynające się na literę N, bo tradycją stało się nazywanie helskich fok zgodnie z alfabetyczną kolejnością - mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska.

Naukowcy i ekolodzy wciąż też czekają na pierwsze udokumentowane narodziny foki szarej w naturze, na polskim wybrzeżu Bałtyku. - Dotychczas otrzymywaliśmy zgłoszenia o szczeniętach fok szarych obserwowanych przez nich w czasie inspekcji wybrzeża. Raporty i informacje uzyskane dzięki terenowej działalności wolontariuszy wskazują na obecność na naszym wybrzeżu młodych, a nawet bardzo młodych osobników w szczenięcym futrze, jednak do tej pory nie udało nam się udokumentować narodzin foki szarej na naszym wybrzeżu - podkreśla przedstawicielka WWF Polska.

Trzy młode helskie foki po około trzech miesiącach spędzonych w fokarium i po specjalnym treningu, przygotowującym do życia w naturze, zostaną wypuszczone do Bałtyku. - Każda z wypuszczonych fok zostanie wyposażona w specjalny nadajnik. Urządzenie to pozwoli śledzić ich wędrówki przez około pierwsze pół roku - dodaje Pietrasik.

Okres foczych narodzin w przypadku foki szarej w Bałtyku, to przełom lutego i marca. Ten czas jest szczególnie intensywny w działalności Błękitnego Patrolu - grupy wolontariuszy, których zadaniem jest patrolowanie polskiego wybrzeża, właśnie pod kątem występowania ssaków morskich. Właśnie na przełomie lutego i marca do Patrolu docierają zgłoszenia o foczych szczeniętach, znajdowanych na plaży. Patrolowiczom udało się już uratować w ten sposób sześć fok szarych.

DEON.PL POLECA

Jeżeli zwierzę wymaga pomocy, Patrol powiadamia Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, która zabiera szczenię do helskiego fokarium, gdzie zostaje poddane rehabilitacji, a potem jest wypuszczane z powrotem do Bałtyku.

WWF Polska przypomina, że każdą obserwację foki żywej lub martwej należy zgłaszać do Błękitnego Patrolu WWF, dzwoniąc pod numer 795 536 009 lub do Stacji Morskiej IOUG w Helu, numer 601 889 940. Nie należy zbliżać się do zwierzęcia, ale zapewnić mu spokój, do czasu pojawienia się wolontariuszy Patrolu.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Helu spodziewają się foczych narodzin
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.