W Krakowie zimują nie tylko gołębie!

W Krakowie zimują nie tylko gołębie!
(fot. Pawel Pacholec / flickr.com / CC BY 2.0)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce pk

W ostatnich latach przyrodnicy obserwują od późnej jesieni w Krakowie bardzo liczne stada ptaków z północy Europy, w tym także setki mew i kormoranów. Przyciągają je łagodniejsza zima, ryby rzeczne i odpadki żywności na składowiskach śmieci.

Od listopada przy bulwarze wiślanym w Krakowie - na odcinku od zapory Dąbie aż po Wawel - pełno jest najróżniejszych gatunków ptaków wodnych. Najliczniejsze wśród nich są łabędź niemy, mewa śmieszka, kaczka krzyżówka i całkowicie czarna łyska.

DEON.PL POLECA
Jak zauważa dr Kazimierz Walasz z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, oprócz częstszych mew śmieszek, są także inne gatunki mew: mewa siwa (większa od śmieszki o ciemniejszym wierzchu skrzydeł i grzbiecie) oraz mewa białogowa i srebrzysta - największe z wymienionych. Mewy śmieszki, które przylatują na południe Polski, przede wszystkim z wybrzeży Łotwy i Estonii, pozostają w tych okolicach do początków marca. Z kolei mewy białogłowe pochodzą aż znad Morza Czarnego.

- Spędzają w Krakowie całą zimę, gdyż jest tu dość łagodny klimat, a na niektórych odcinkach Wisła nie zamarza. Ptaki wodne przyciągają tu też liczne wysypiska śmieci, gdzie znajdują żywność, np. teren Baryczy - powiedział PAP Walasz. Dodał, że mewy, łabędzie i kaczki są często dokarmiane przez mieszkańców i turystów - i dlatego upodobały sobie zakole Wisły tuż pod zamkiem na Wawelu czy okolice Mostu Grunwaldzkiego.

Ornitolodzy zwracają uwagę na obecność coraz liczniejszych kormoranów, które w stolicy Małopolski spędzają całą zimę. Według szacunków przyrodników, na Wiśle w Krakowie jest zimą od 100 do nawet 400 osobników tego gatunku. Przylatują tu ze swoich letnich siedlisk na północy Polski, gdzie największa kolonia na Mierzei Wiślanej liczy kilka tysięcy par.

- Jeszcze 20-15 lat temu w Krakowie w ogóle nie było kormoranów. Żywią się rybami, których z powodu zanieczyszczenia wody prawie nie było na odcinku miejskim Wisły. Oczyszczenie rzeki w okolicy miasta i liczne pojawienie się ryb spowodowało, że stała się atrakcyjna dla ptactwa - tłumaczył Walasz.

Teraz w ciągu dnia spacerujący nad Wisłą w centrum miasta mieszkańcy i turyści mogą bez trudu podglądać kormorany, które podpływają często blisko brzegu. Pośród innych rzadkich gatunków ptactwa, które można zobaczyć nad Wisłą w Krakowie, są m.in.: świstuny, nury czy kaczki czernice. Natomiast wrażliwe na niskie temperatury rybitwy opuszczają zimą Europę i odlatują na południe, do cieplejszych krajów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Krakowie zimują nie tylko gołębie!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.