W Toruniu Festiwal Nauki i Sztuki
Około 150 imprez popularyzujących naukę, przygotowanych przez pracowników nauki i studentów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, składa się na 12 Festiwal Nauki i Sztuki, który we wtorek rozpocznie się w Toruniu. Tematem jest "Społeczeństwo informacyjne".
- Społeczeństwo informacyjne to pojęcie stworzone w latach 60. ubiegłego stulecia, ale niekoniecznie wiąże się ono z komputerami, internetem, urządzeniami elektronicznymi, chociaż one ułatwiają realizację idealnego modelu, który wtedy został skonstruowany. Tu chodzi o informację i jej obecność w naszym codziennym życiu, o przyjrzenie się, czemu ona służy i z czego bierze się dochód przez nią generowany - podkreślił w środę Aleksander Anikowski, kierownik Centrum Promocji i Informacji UMK i członek Rady Programowej Festiwalu.
Główne imprezy festiwalu poświęcone będą różnym aspektom informacji. Specjaliści, m.in. pedagog i seksuolog prof. Zbigniew Izdebski oraz socjolog prof. Tomasz Szlendak, ocenią m.in. seksualność Polaków w internecie.
Janusz Leon Wiśniewski, pochodzący z Torunia pisarz i naukowiec, autor książki "Na fejsie z moim synem", opowie o doświadczeniu pisania powieści przez internet przez wielu twórców naraz. Połączenie kwestii technologicznych ze społecznymi omówią dyskutanci trzeciej imprezy głównej - panelu z udziałem Edwina Bendyka z "Polityki", kognitywista, prof. Włodzisława Ducha oraz socjologa, prof. Andrzeja Zybertowicza z UMK.
Obok tematu wiodącego zaplanowano wiele imprez dotyczących także innych dziedzin nauki, choć ujętych często w sposób niecodzienny. "Zapach chleba (nie) zawsze miły" - to tytuł imprezy przygotowanej przez chemików, z udziałem popularnego szefa kuchni Karola Okrasy, a poświęconej procesowi chemicznemu zachodzącemu przy tworzeniu pieczywa oraz walorom chleba oferowanego w Toruniu.
Specjalista od historycznej kuchni, prof. Jarosław Dumanowski, w imprezie "Zjemy dobrze i smaczno" zaprosi na na ucztę z czasów Jana III Sobieskiego. Po prelekcji uczestnicy wezmą udział w degustacji przygotowanej z kucharzami z zespołu pałacowego w Wilanowie.
Na festiwalu pojawią się też imprezy dotyczące medycyny. Będzie można m.in. posłuchać o alergiach oraz wpływie światła słonecznego na człowieka.
Podobnie jak w ubiegłym roku, na Rynku Staromiejskim stanie namiot przygód oraz pojawi się mobilne laboratorium, gdzie przeprowadzana będzie m.in. analiza wody. W namiocie swoje widowiskowe doświadczenia pokażą chemicy, fizycy oraz medycy.
Muzeum Etnograficzne zaprosi na imprezę "Henną malowane", zaś Ogród Zoobotaniczny proponuje warsztaty "Kwiatek, wstążeczka, szpileczka - to nie takie trudne". Jak co roku odbędzie się turniej poprawności językowej pod hasłem "Czy można zaprosić do konkursa?".
Miłośnicy historii zaproszeni zostaną do pielgrzymowania toruńskim fragmentem szlaku św. Jakuba, zaś ekonomiści przeprowadzą warsztaty "Nie nokautuj przeciwnika, bo w mediacji konflikt znika". Wydział Sztuk Pięknych UMK przygotowuje wykład pt. "Kabloprędkatory w cyfrabelowym pajęczynetowidzie".
Tradycyjnie publiczność będzie mogła zobaczyć komedię antyczną w wykonaniu Teatru Perpetuum Mobile. Po raz kolejny także wystąpi w Toruniu Akademia Muzyczna z Bydgoszczy z repertuarem operowym. W tym roku spektakl zostanie wystawiony w Auli UMK, by wszyscy chętni mogli go zobaczyć.
Na większość imprez festiwalowych obowiązują wcześniejsze zapisy (telefoniczne bądź elektroniczne), które rozpoczęły się we wtorek
Skomentuj artykuł