Za 250 mln lat na Ziemi powstanie kontynent niemal niezdatny do życia. Czy ludzie zamieszkają w jaskiniach?

Za 250 mln lat na Ziemi powstanie kontynent niemal niezdatny do życia. Czy ludzie zamieszkają w jaskiniach?
Fot. depositphotos.com
dzienniknaukowy.pl / tk

Naukowcy przewidują, że za około 250 milionów lat, poprzez połączenie się mas lądowych Ziemi, powstanie nowy superkontynent, co wiązać się będzie z katastrofalnymi skutkami. Ponad 90% powierzchni lądów stanie się nieprzystosowane do życia, a superkontynent Pangea Ultima przyniesie ekstremalne zmiany klimatyczne, takie jak wzrost temperatury i nasilenie aktywności wulkanicznej.

Badania opierają się na komputerowych modelach klimatycznych, które ukazują, że po połączeniu się kontynentów świat stanie się gorący, suchy i trudny do zamieszkania. To spowoduje duże wyzwanie dla wielu gatunków, w tym ssaków.

Pangea Ultima - nowy superkontynent

Cykl superkontynentalny, podczas którego kontynenty łączą się i oddzielają, trwa około 300-500 milionów lat. Ziemia znajduje się obecnie środku cyklu. Ostatni superkontynent - Pangea rozpadł się około 200 milionów lat temu. Według prognoz następny superkontynent - Pangea Ultima uformuje się za około 250 milionów lat w okolicach równika.

- Wygląda na to, że życie będzie w przyszłości nieco trudniejsze. To trochę przygnębiające – stwierdziła Hannah Davies, geolog z GFZ German Research Centre for Geosciences w Poczdamie.

Modelowanie klimatu nowego superkontynentu wykazało, że wiele obszarów będzie miało temperatury przekraczające 40 stopni Celsjusza, co sprawi, że będą one niezdatne do zamieszkania, zwłaszcza dla ssaków. Również wzrost aktywności wulkanicznej i emisja dwutlenku węgla przyczynią się do tych zmian klimatycznych.

"Kiedy kontynenty łączą się, a następnie oddalają od siebie, następuje wzrost aktywności wulkanicznej" – czytamy na portalu dzienniknaukowy.pl. - Procesy te wyrzucą do atmosfery ogromne ilości CO2, a to spowoduje rozgrzanie planety – wyjaśnił Alexander Farnsworth z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii.

Gdzie powstanie superkontynent?

Jednak istnieje szansa, że niektóre gatunki ssaków będą w stanie przetrwać te drastyczne zmiany środowiskowe. Nadal pozostaje pytanie, gdzie dokładnie powstanie Pangea Ultima. Według modelu Alexandra Farnswortha, obecne kontynenty połączą się w okolicach równika, w ciepłych tropikach. Jednak inne scenariusze sugerują, że superkontynent może uformować się na biegunie północnym, gdzie panowałyby znacznie chłodniejsze warunki, korzystne dla życia.

Jak zauważyła Hannah Davies, istnieją dowody na to, że wcześniejsze superkontynenty miały duże wewnętrzne pustynie, co ograniczało dostępne obszary do zamieszkania i prowadziło do wymierania gatunków. Przykładem takiej sytuacji może być wymieranie na przełomie triasu, około 200 milionów lat temu.

Czy ludzie zamieszkają w jaskiniach?

Alexander Farnsworth spekuluje, że jeśli ludzkość nadal istnieje za 250 milionów lat, może znaleźć sposoby adaptacji. - Czy ludzie staną się bardziej wyspecjalizowani w środowisku pustynnym? Może będą prowadzić nocny tryb życia? A może zejdą pod ziemię i zamieszkają w jaskiniach? Podejrzewam, że gdybyśmy mogli opuścić tę planetę i znaleźć bardziej nadające się do zamieszkania miejsce, byłoby to bardziej korzystne – spekuluje badacz.

Hannah Davies dodaje, że choć w przeszłości mieliśmy do czynienia z masowym wymieraniem gatunków, to życie na Ziemi przetrwało.

Źródło: dzienniknaukowy.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Krajewski

Co skończy się najpierw? Świat czy ropa?

To ona zapewniła sukces Churchillowi, sprowadziła klęskę na nazistów i dała majątek Rockefellerowi. Nadal rozstrzyga o tym, kto rządzi światem. Stoją za nią gigantyczne paliwowe interesy i awanturnicze...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Za 250 mln lat na Ziemi powstanie kontynent niemal niezdatny do życia. Czy ludzie zamieszkają w jaskiniach?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.