Za 250 mln lat na Ziemi powstanie kontynent niemal niezdatny do życia. Czy ludzie zamieszkają w jaskiniach?
Naukowcy przewidują, że za około 250 milionów lat, poprzez połączenie się mas lądowych Ziemi, powstanie nowy superkontynent, co wiązać się będzie z katastrofalnymi skutkami. Ponad 90% powierzchni lądów stanie się nieprzystosowane do życia, a superkontynent Pangea Ultima przyniesie ekstremalne zmiany klimatyczne, takie jak wzrost temperatury i nasilenie aktywności wulkanicznej.
Badania opierają się na komputerowych modelach klimatycznych, które ukazują, że po połączeniu się kontynentów świat stanie się gorący, suchy i trudny do zamieszkania. To spowoduje duże wyzwanie dla wielu gatunków, w tym ssaków.
Pangea Ultima - nowy superkontynent
Cykl superkontynentalny, podczas którego kontynenty łączą się i oddzielają, trwa około 300-500 milionów lat. Ziemia znajduje się obecnie środku cyklu. Ostatni superkontynent - Pangea rozpadł się około 200 milionów lat temu. Według prognoz następny superkontynent - Pangea Ultima uformuje się za około 250 milionów lat w okolicach równika.
- Wygląda na to, że życie będzie w przyszłości nieco trudniejsze. To trochę przygnębiające – stwierdziła Hannah Davies, geolog z GFZ German Research Centre for Geosciences w Poczdamie.
Modelowanie klimatu nowego superkontynentu wykazało, że wiele obszarów będzie miało temperatury przekraczające 40 stopni Celsjusza, co sprawi, że będą one niezdatne do zamieszkania, zwłaszcza dla ssaków. Również wzrost aktywności wulkanicznej i emisja dwutlenku węgla przyczynią się do tych zmian klimatycznych.
"Kiedy kontynenty łączą się, a następnie oddalają od siebie, następuje wzrost aktywności wulkanicznej" – czytamy na portalu dzienniknaukowy.pl. - Procesy te wyrzucą do atmosfery ogromne ilości CO2, a to spowoduje rozgrzanie planety – wyjaśnił Alexander Farnsworth z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii.
Gdzie powstanie superkontynent?
Jednak istnieje szansa, że niektóre gatunki ssaków będą w stanie przetrwać te drastyczne zmiany środowiskowe. Nadal pozostaje pytanie, gdzie dokładnie powstanie Pangea Ultima. Według modelu Alexandra Farnswortha, obecne kontynenty połączą się w okolicach równika, w ciepłych tropikach. Jednak inne scenariusze sugerują, że superkontynent może uformować się na biegunie północnym, gdzie panowałyby znacznie chłodniejsze warunki, korzystne dla życia.
6/n It is also quite dry in much of the continent for much of the year. Below is an animation pacing through an average month through the year for rainfall (mm/day). pic.twitter.com/03bC3ipKnu
— Alex Farnsworth (@Climate_AlexF) September 25, 2023
Jak zauważyła Hannah Davies, istnieją dowody na to, że wcześniejsze superkontynenty miały duże wewnętrzne pustynie, co ograniczało dostępne obszary do zamieszkania i prowadziło do wymierania gatunków. Przykładem takiej sytuacji może być wymieranie na przełomie triasu, około 200 milionów lat temu.
Czy ludzie zamieszkają w jaskiniach?
Alexander Farnsworth spekuluje, że jeśli ludzkość nadal istnieje za 250 milionów lat, może znaleźć sposoby adaptacji. - Czy ludzie staną się bardziej wyspecjalizowani w środowisku pustynnym? Może będą prowadzić nocny tryb życia? A może zejdą pod ziemię i zamieszkają w jaskiniach? Podejrzewam, że gdybyśmy mogli opuścić tę planetę i znaleźć bardziej nadające się do zamieszkania miejsce, byłoby to bardziej korzystne – spekuluje badacz.
Hannah Davies dodaje, że choć w przeszłości mieliśmy do czynienia z masowym wymieraniem gatunków, to życie na Ziemi przetrwało.
Źródło: dzienniknaukowy.pl / tk
Skomentuj artykuł