Nie żyje aktor Josef Abrham. Grał w słynnym serialu "Szpital na peryferiach"

Nie żyje aktor Josef Abrham. Grał w słynnym serialu "Szpital na peryferiach"
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Zmarł popularny czeski aktor filmowy i teatralny Josef Abrham - poinformowała we wtorek agencja CTK, powołując się na syna artysty. Polska publiczność pamięta Abrhama z roli dr. Blażeja w szpitalu „Szpital na peryferiach” czy sympatycznego oszusta Vrany z filmu „Kelner, płacić!”. Miał 82 lata.

Kim był Josef Abrham?

Josef Abrham (fot. Youtube)Josef Abrham (fot. Youtube)

Abrham zyskał popularność dzięki postaciom przystojnych mężczyzn, uwodzicieli, lekarzy i oszustów. Grał role zarówno komediowe, jak i poważne. Oprócz występów w popularnym także w Polsce serialu "Szpital na peryferiach" czy w "Kelner, płacić!", w pamięci widzów zapisał się m.in. dzięki roli w komedii przygodowej Janusza Majewskiego "C.K. Dezerterzy".

Wkrótce po ogłoszeniu śmierci aktora na portalach społecznościowych pojawiły się liczne kondolencje, koledzy, krytycy i politycy wspominali jego aktorskie umiejętności. Przypomniano, że w 1990 roku zagrał rolę Ferdynanda Vanka, alter ego autora Vaclava Havla w jego dramacie „Audiencji”. Wcześniej dramat wystawiano tylko w podziemiu lub za granicą. Abrham zagrał też główną rolę w innym dziele Havla „Odejście”, który były prezydent Czech sam przeniósł na ekran.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Hanna Faryna-Paszkiewicz

Król śmiechu

Natychmiast wywoływał śmiech. Przecież Pan Janeczek z Kabaretu Olgi Lipińskiej, przecież Majster, który uczy Jasia, przecież rólki arcydzieła w filmach Stanisława Barei… A jednak prywatnie był śmiertelnie poważny. Skąd się brała jego oryginalność?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie żyje aktor Josef Abrham. Grał w słynnym serialu "Szpital na peryferiach"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.