Nie żyje Franco Gatti z zespołu Ricchi e Poveri. Przeboje "Acapulco" i "Mamma Maria" śpiewała cała Polska

Nie żyje Franco Gatti z zespołu Ricchi e Poveri. Przeboje "Acapulco" i "Mamma Maria" śpiewała cała Polska
Fot. depositphotos.com
eurowizja.org/mk

Franco Gatti był współtwórcą bardzo popularnego w Polsce latach 80. XX w. włoskiego zespołu Ricchi e Poveri. W dyskotekach całego kraju królowały wtedy ich przeboje, z których największą popularnością cieszyły się piosenki "Acapulco", "Mamma Mia" i "Sarà perché ti amo". Franco Gatti miał 80 lat.

Zespół Ricchi e Poveri (w tłumaczeniu na język polski "Bogaci i Biedni") powstał w 1967 r. W latach 70. zdobywał popularność na falach włoskich radiostacji oraz na festiwalu piosenki w Sanremo, gdzie dwukrotnie zajmował drugie miejsce. Grupa wystąpiła także na Festiwalu Eurowizji w 1978 r., ale - jak podaje strona eurowizja.org - ta próba okazała się nieudana. Ricchi e Poveri zajęli dopiero 12 miejsce - jedno ze słabszych w historii włoskich występów w konkursach Eurowizji.

DEON.PL POLECA
Przełomem dla grupy okazała się piosenka "Acapulco", którą zaśpiewali w 1983. Tym utworem wdarli się do europejskich dyskotek. W 1985 r. Ricchi e Poveri wygrali festiwal w Sanremo. Jak odnotowuje serwis eurowizja.org pod względem popularności z 22 mln sprzedanych płyt są drugim w historii włoskim zespołem. 

Zespół miał jeszcze w swoim dorobku inne przeboje m.in. "Mamma Maria" i "Sarà perché ti amo".

 

Franco Gatti (ur. w 1942 r.) oficjalnie zakończył występy sceniczne w 2016 r. Trzy lata wcześniej, gdy zespół miał otrzymać specjalną nagrodę festiwalu w Sanremo, do Franco Gattiego dotarła wiadomość, że zmarł jego syn. Rodzinna tragedia spowodowała, że wyjechał z Sanremo i wycofał się z działalności w zespole Ricchi e Poveri. 

Posłuchaj występu zespołu Ricchi e Poveri na festiwalu włoskiej piosenki w Sanremo w 2020 r., kiedy zespół wystąpił po raz ostatni razem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ryszard Abraham

Ikona PRL-u. Genialny naturszczyk. Oryginał

Miał ochrypły głos i cięty dowcip. Powtarzał, że alkohol pity z umiarem nie szkodzi. Włóczył się po Polsce, a potem po Nowym Świecie. Chwytał się różnych zawodów: był kamieniarzem, grabarzem,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie żyje Franco Gatti z zespołu Ricchi e Poveri. Przeboje "Acapulco" i "Mamma Maria" śpiewała cała Polska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.