Niezwykła premiera "Antygony" w Szczecinie

Niezwykła premiera "Antygony" w Szczecinie
Kana to alternatywny teatr autorski (fot. kana.art.pl)
PAP / wab

Niezwykłą "Antygonę" przygotowały wspólnie łódzki Teatr Chorea i szczeciński Teatr Kana. Spektakl, będący swobodną adaptacją dramatu Sofoklesa, grany jest w dwóch językach: polskim i antycznej grece - poinformował dyrektor Teatru Kana Dariusz Mikuła.

Szczecińska premiera "Antygony" odbędzie się w piątek wieczorem w Teatrze Kana. "Antygona" jest wynikiem kilkuletniej współpracy dwóch alternatywnych teatrów Chorea i Kana. Reżyser i pomysłodawczyni projektu Dorota Porowska wyszła z założenia, że publiczności nie trzeba opowiadać fabuły "Antygony". Również grecka publiczność przychodziła do teatru nie po mit, który znała na pamięć, lecz po jego doskonałe poetyckie opracowanie.

DEON.PL POLECA

- Użycie języka starogreckiego (w którym narzucone długości czasu artykulacji samogłosek i rozłożenie akcentów wymuszają specyficzny sposób wygłaszania tekstu) służy realizacji idei antycznej chorei - trój-jedni ruchu, słowa i śpiewu - wyjaśniła Porowska.

W recenzjach po łódzkiej premierze spektaklu, która odbyła się pod koniec 2009 r., napisano m.in.: "Aktorzy dokonują przeglądu wielu form muzycznych, od pieśni quasi-operowej w wykonaniu intrygującej Bibianny Chimiak w roli Antygony po pastisz klasycznego tańca hinduskiego. Zespoły Chorea i Kana przeczytały Sofoklesa jak partyturę. Aktorzy przez wiele miesięcy badali grecki oryginał. Jego brzmienie wykorzystali w pieśniach i skandowanych fragmentach. Podporządkowali mu również gesty i taniec, wybrane jednostki są akcentowane za pomocą chóralnych klaśnięć i tupania. Nie chodziło jednak o historyczną rekonstrukcję. Zespół szukał raczej współczesnego ekwiwalentu greckiej trój-jedynej chorei - naturalnego splotu słowa, muzyki i ruchu. I znalazł go na przykład... w hip-hopie, gdzie specyficzna gestykulacja odpowiada metodzie śpiewu, a ten z kolei jest konsekwencją stosowanych rymów".

Kana to alternatywny teatr autorski założony 1978 r. przez instruktora teatralnego Zygmunta Duczyńskiego oraz jego uczniów. Początkowo działał jako teatr studencki w szczecińskich klubach. W 1994 r. zdobył nagrodę Fringe First oraz - jako pierwsza polska grupa teatralna - Międzynarodową Nagrodę Krytyków na największym europejskim festiwalu teatralnym w Edynburgu. Obok zespołu rozwija się ośrodek teatralny wspierający niezależnych twórców kultury alternatywnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niezwykła premiera "Antygony" w Szczecinie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.