Niezwykłe odkrycie w jednym z siedmiu cudów świata. Do czego służył ukryty korytarz?

Niezwykłe odkrycie w jednym z siedmiu cudów świata. Do czego służył ukryty korytarz?
Nowo odkryty korytarz w Piramidzie Cheopsa. Fot. EGYPTIAN MINISTRY OF TOURISM AND ANTIQUITIES / HANDOUT / MOTA / EPA / PAP
PAP / mł

Dziewięciometrowy korytarz odkryto wewnątrz Wielkiej Piramidy. Władze Egiptu poinformowały w czwartek o odkryciu w czwartek. To pierwszej tego rodzaju struktura, znaleziona po północnej stronie. Ta starożytna budowla, dzięki swojej wielkości i stabilnej konstrukcji, jest jedynym z siedmiu cudów świata starożytnego, zachowanym do czasów współczesnych. Do dziś robi ogromne wrażenie.

Odkrycie ogłosili egipski archeolog Zahi Hawass i minister turystyki tego kraju Ahmed Eissa.

Korytarz w Piramidzie Cheopsa. Do czego mógł służyć? 

Korytarz o wymiarach 9 na 2 metry znajduje się nad głównym wejściem do piramidy, w pobliżu jej podstawy. Został wykryty dzięki trwającemu od roku 2015, międzynarodowemu projektowi Scan Pyramids. Projekt ten wykorzystuje między innymi tomografię mionową, która pozwala uzyskać obrazy dzięki mionom, wytwarzanym w ziemskiej atmosferze przez wysokoenergetyczne promieniowanie kosmiczne.

Funkcja korytarza jest nieznana, choć odkrycia takich korytarzy mogą zwiastować dalsze znaleziska archeologiczne. Jak powiedział Mostafa Waziri, szef Najwyższej Rady Starożytności Egiptu, niedokończony korytarz został prawdopodobnie zbudowany w celu odciążenia od nacisku masywu piramidy głównego wejścia - znajdującego się siedem metrów poniżej, lub jeszcze nieodkrytej komory lub przestrzeni.

Wielka Piramida, znajdująca się około 18 kilometrów od centrum Kairu, jest również znana jako Piramida Cheopsa ze względu na faraona Cheopsa (Chufu) z IV dynastii, który panował w latach 2509-2483 p.n.e. i zlecił jej budowę 4500 lat temu. Ma wysokość 146 metrów i przez tysiące lat była najwyższą konstrukcją zbudowaną przez ludzkość. Mimo wiarygodnych teorii sposób budowy Wielkiej Piramidy pozostaje przedmiotem sporów i fantastycznych hipotez, co rozbudza zainteresowanie każdym nowym odkryciem, jakie jej dotyczy.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
  • Dlaczego wierzący musi znać i cenić swoją wartość?
  • W jaki sposób spowiedź wpływa na nasze relacje z ludźmi?
  • Jak uniknąć toksycznej relacji z kierownikiem duchowym?
  • Jak znajdować sens w cierpieniu?
  • W czym tkwi niebezpieczeństwo posiadania?
  • ...

Skomentuj artykuł

Niezwykłe odkrycie w jednym z siedmiu cudów świata. Do czego służył ukryty korytarz?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.