Zdumiewające odkrycie na Antarktydzie. Naukowcy znaleźli olbrzymi meteoryt

Zdumiewające odkrycie na Antarktydzie. Naukowcy znaleźli olbrzymi meteoryt
Naukowcy odkryli na Antarktydzie ogromny meteoryt (fot. Cristofer Maximilian / unsplash.com / Twitter.com)
geekweek.interia.pl / tk

Grupa naukowców odnalazła na Antarktydzie meteoryt ważący aż 7,6 kilograma. To jeden z największych meteorytów jaki udało się odnaleźć na tym terenie w ostatnich latach. Zachwyceni odkryciem badacze nazwali obiekt „Mamutem”.

Odkrycie meteorytu na Antarktydzie

Meteoryt należy do grupy 100 największych tego typu obiektów, jakie kiedykolwiek odkryto na Antarktydzie w ostatnich stu latach. Naukowcy nie mają wątpliwości, że odkrycie ma wielkie znaczenie przy badaniu historii wszechświata.

- W przypadku meteorytów rozmiar niekoniecznie ma aż tak duże znaczenie. Nawet maleńkie mikrometeoryty mogą być niezwykle cenne z naukowego punktu widzenia. Badanie meteorytów pomaga nam lepiej zrozumieć nasze miejsce we wszechświecie – powiedziała biorąca udział w ekspedycji poszukującej meteorytów na Antarktydzie Maria Valdes, naukowiec z Field Museum i University of Chicago.

Międzynarodowy zespół naukowców szukających na Antarktydzie meteorytów odkrył jak na razie pięć takich obiektów. „Mamut” jest jak dotąd największy z nich wszystkich. Meteoryty zostaną zbadane w belgijskim Instytucie Nauk Przyrodniczych.

Meteoryty poszukiwano za pomocą zdjęć satelitarnych. Na ich podstawie wyznaczono obszary, na które mogło spaść najwięcej takich obiektów. - Nasze założenia okazały się słuszne, dzięki czemu wyprawa zakończyła się sukcesem – zaznaczyła Maria Valdes.

Lodowce skrywają meteoryty

„Poszukiwania meteorytów na Antarktydzie ułatwia to, że są one bardzo dobrze widoczne na śniegu nawet z bardzo dużej wysokości. Topnienie się lodowców sprawia, że spod warstwy lodu wyłaniają się meteoryty, które spadły na Ziemię wiele lat temu” – czytamy na geekweek.interia.pl.

Odkryty przez naukowców „Mamut” ma olbrzymią wartość. W Polsce cena meteorytu w zależności od wielkości i gatunku może wynieść od 50 do 4 tys. zł za jeden gram. Kolekcjonerzy meteorytów są skłonni wydać na aukcjach setki tysięcy dolarów za najbardziej okazałe tego typu obiekty z kosmosu.

Źródło: geekweek.interia.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zdumiewające odkrycie na Antarktydzie. Naukowcy znaleźli olbrzymi meteoryt
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.