Nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia

Nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia
"Toksymia" Małgorzaty Rejmer to jedna z nominowanych pozycji
PAP / wab

15 książek nominowano w tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Laureatów nagrody w trzech kategoriach poznamy 19 czerwca.

Kapituła nagrody Literackiej Gdynia pod przewodnictwem Piotra Śliwińskiego nominowała w piątej edycji nagrody 15 książek w trzech kategoriach: poezja, proza i eseistyka.

W kategorii poetyckiej są to: "Powietrze i czerń" Piotra Matywieckiego (Wydawnictwo Literackie), "Cyklist" Przemysława Owczarka (wyd. Kwadratura), "Wiedeński high life" Jakoba Mansztajna (Stowarzyszenie Artystyczno-Kulturalne Portret) oraz "Dwa fiaty" Justyny Bargielskiej i "Sale Sale Sale" (oba tomiki opublikowało wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji w Poznaniu).

W kategorii prozatorskiej o nagrodę walczą w tym roku: "Achtung! Banditen" Wojciecha Albińskiego (WAB), "Piaskowa Góra" Joanny Bator (WAB), "Toksymia" Małgorzaty Rejmer (Lampa i Iskra Boża), "Śmierć czeskiego psa" Janusza Rudnickiego (WAB) oraz "Taksim" Andrzeja Stasiuka (Czarne).

Przewodniczący jury Piotr Śliwiński powiedział, że tak pokaźnej liczby zgłoszonych do nagrody tytułów nie było jeszcze w jej pięcioletniej historii. Jury wybierało nominacje spośród 276 nadesłanych przez wydawców książek.

- Najtrudniejszy wybór mieliśmy w kategorii eseistycznej, mieliśmy prawdziwy kłopot z nadmiarem różnych świetnych pozycji. Trzeba też podkreślić, że w stosunku do poprzednich edycji wśród nominowanych jest wyjątkowo dużo książek młodych pisarzy - mówił Śliwiński.

Nagroda Literacka Gdynia przyznawana jest przez Prezydenta Gdyni. Nazwiska trójki tegorocznych laureatów nagrody poznamy 19 czerwca podczas gali finałowej, która odbędzie się przy scenie plenerowej w Porcie Jachtowym. Na każdego laureata czeka czek na 50 tys. zł. Wręczenie nagrody zakończy trzydniowy Festiwal Literacki "Literaturomanie", podczas którego w Gdyni odbywać się będą koncerty, spotkania z autorami, promocje książek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.