Nowa trasa turystyczna w Ogrodzieńcu

Nowa trasa turystyczna w Ogrodzieńcu
(fot. Francisco Manzano / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / pk

Nowa, dłuższa i bardziej atrakcyjna trasa turystyczna oraz iluminacja wydobywająca urodę Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu to efekty zakończonej właśnie modernizacji jednego z najbardziej malowniczych obiektów turystycznych w woj. śląskim.

Prace przeprowadzone kosztem ponad 2 mln zł trwały przez ostatnie 2 lata. - Dzięki temu trasa turystyczna wewnątrz zamku wydłużyła się o ok. 300 m i obejmuje części zamku dotychczas wyłączone ze zwiedzania - skarbiec i prochownię. Jest też obecnie jednokierunkowa, co eliminuje uciążliwe dla turystów zatory, które tworzyły się czasem, kiedy mieliśmy bardzo wielu odwiedzających - powiedziała prezes spółki Zamek Iwona Pakuła-Błoch.

W ramach jednego z realizowanych projektów wykonano też iluminację, obejmującą całe założenie zamkowe wraz z murami obwodowymi i wkomponowanymi w nie skałami, charakterystycznymi dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej. - Efekt przeszedł nasze oczekiwania, zamek w tym oświetleniu wygląda zjawiskowo - oceniła prezes.

Przebudowano również toalety i zagospodarowano teren wokół nich. Wszystkie te prace zostały sfinansowane dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2014. Dodatkowo, dzięki dotacji wojewódzkiego konserwatora zabytków, zamek przeszedł ostatnio częściowe prace konserwatorskie, obejmujące m.in. naprawę murów w skrzydle zachodnim.

Jak poinformowała Pakuła-Błoch, w planach są dalsze remonty konserwatorskie oraz inne prace adaptacyjne, w tym m.in. rewitalizacja pomieszczenia dawnych spichlerzy oraz kuchni zamkowej w celu nadania im nowych funkcji. - Chcielibyśmy mieć możliwość organizowania konferencji i wystaw. Termin realizacji zależy od tego, czy uda nam się pozyskać pieniądze na te projekty - zaznaczyła.

DEON.PL POLECA

Jak przypomniała, przez kilka lat starania o zewnętrzne fundusze były niemożliwe. W 2000 r. rozpoczęła się sprawa sądowa o prawo własności do zamku z przedwojennymi właścicielami tych terenów, która zakończyła się w 2005 r. wyrokiem utrzymującym zamek jako dobro Skarbu Państwa. Dwa lata później zakończył się proces komunalizacji obiektu przez gminę Ogrodzieniec.

W związku z toczącą się sprawą sądową ani gmina, ani spółka Zamek nie mogły pozyskiwać funduszy zewnętrznych na potrzebne remonty obiektu w pierwszym okresie funkcjonowania poprzedniego śląskiego RPO. Udało się z niego skorzystać dopiero przy okazji ostatnich konkursów.

Położony na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej Zamek Ogrodzieniec w ubiegłym roku odwiedziło ok. 160 tys. turystów. Większość odwiedzających przyjeżdża w okresie od maja do końca października. W tym roku zamek zostanie udostępniony do zwiedzania już od wczesnej wiosny, natomiast w okresie zimowym urodę zamku oraz jurajskie plenery mogą podziwiać użytkownicy narciarskiej trasy biegowej położonej w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Zaliczany do Szlaku Orlich Gniazd Zamek w Ogrodzieńcu powstał z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego w latach 1350-1370. Kształt, w jakim jest obecnie, nadała mu krakowska kupiecka rodzina Bonerów, która weszła w jego posiadanie w 1523 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowa trasa turystyczna w Ogrodzieńcu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.