"Od Rembrandta do Matejki" w Poznaniu
Ponad 100 unikatowych grafik i rysunków prezentowanych będzie od czwartku w poznańskim Zamku na wystawie "Od Rembrandta do Matejki". Większość prac pokazywana jest publicznie po raz pierwszy. Wystawa prezentuje część zbiorów z muzeum w Licheniu Starym.
W Poznaniu zobaczyć będzie można m.in. kopie prac Rembrandta, portrety Francesca Bartolozziego, Jana Piotra Norblina, a także rysunki Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego, Józefa Brandta i Mariana Kratochwila. Przeważająca część prac poświęcona jest tematyce religijnej, ale są też portrety i dzieła o tematyce mitologicznej.
Jak powiedział w środę na konferencji prasowej kurator wystawy, Wojciech Luchowski, większość z pokazywanych w Poznaniu prac nie była do tej pory publicznie prezentowana, w budynku licheńskiego muzeum udostępniany jest niewielki wycinek zbiorów.
„Ks. Jarzębowski w czasie II wojny światowej udał się w podróż po świecie, która w sumie potrwała 12 lat. Podczas tej wędrówki, kiedy zajmował się polskimi żołnierzami, dziećmi, cały czas zbierał eksponaty. Jest to więc kolekcja, która powstała w bardzo specyficznych warunkach” – zaznaczył Luchowski.
Zbiory licheńskiego muzeum pochodzą ze zlikwidowanego muzeum księży marianów w Fawley Court (Wielka Brytania). Placówka została założona w latach 50. XX wieku przez ks. Jarzębowskiego, który ocalił wiele dzieł pozyskanych jeszcze w okresie międzywojennym, a także zebranych w trakcie podróży po całym świecie. Do Anglii trafiły po wojnie zabytki z Polski, Francji, Włoch i Niemiec.
W 2007 r. zbiory z Fawley Court zostały przewiezione do Lichenia. W muzeum eksponowane są m.in. dokumenty królów z XVI i XVII wieku, wodzów i bohaterów narodowych, rękopisy oraz pierwsze wydania książek m.in. Sienkiewicza, Norwida, Kraszewskiego, zielnik Orzeszkowej, kolekcja białej broni i cenne starodruki.
Skomentuj artykuł