Olsztyn: premiera "Wiśniowego sadu" A. Czechowa
Dramat Antoniego Czechowa "Wiśniowy sad", pokazujący świat egoistów, w którym toczy się spór o postawy moralne bohaterów przygotowują aktorzy olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza. Premiera sztuki w reżyserii Norberta Rakowskiego odbędzie się 12 marca.
Jak zapowiadają twórcy i dyrekcja będzie to ostatnia premiera tego sezonu na Scenie Dużej Teatru im. Jaracza w Olsztynie.
"Wiśniowy Sad" to klasyczny tekst uznawany za najwybitniejszy dramat Czechowa. Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej reżyser Norbert Rakowski sztuka mimo, iż napisana ponad 100 lat temu, zachowuje wciąż świeżość i aktualność.
"Sztuka jest ciągle nam bliska, bo pokazuje świat egoistów w społeczeństwie, w którym panuje atrofia uczuć, każdy myśli o czubku własnego nosa a nie o tym jak może żyć w jakiejkolwiek wspólnocie" - ocenił Rakowski.
Jak podkreślił reżyser "historyjka jest banalna", opisuje bowiem przyjazd właścicielki do majątku tytułowego "Wiśniowego Sadu". Majątek jest ruiną i wkrótce idzie pod młotek. To wywołuje szereg perypetii także emocjonalnych, ponieważ sprzedaż "Wiśniowego Sadu" powoduje, iż wiele osób znajdzie się w punkcie zwrotnym.
W ocenie reżysera "Czechow brzmi dziś bardzo współcześnie, kiedy opisuje świat ludzi, których moralność zmienia się w zależności od okoliczności, ludzi których sytuacja determinuje i nie myślą oni o empatii albo o tym, jakie są właściwe wartości". Przeciwnie - jak zauważył reżyser - bohaterowie "idą po swoje".
"Czechow opisuje świat, który odcina się od przeszłości, odcina się od korzeni, od tego, co powinniśmy mówiąc poetycko +hodować w sobie+ a zamiast tego niszczymy jak szarańcza, jak szakale, po to by utrzymać się na powierzchni"- wyjaśnił Norbert Rakowski.
Dodał, że widz w dramacie Czechowa obserwuje spór o postawy moralne.
"Bohaterowie tak jak każdy z nas ma inną perspektywę spojrzenia. Wielu z nas zastanawia się wielokrotnie w sytuacji patowej, jak wybrnąć z niej, czy kosztem innych ludzi czy kosztem swojej przyszłości"- podkreślił twórca.
Dramat przełożyła Agnieszka Lubomira Piotrowska, scenografię przygotowały Anna Haudek i Aleksandra Czupkiewicz a kostiumy Justyna Gwizd. Muzykę do spektaklu skomponował Marcin Partyka. W spektaklu wystąpią m.in. Joanna Fertacz, Małgorzata Rydzyńska, Cezary Ilczyna, Władysław Jeżewski i Maciej Mydlak.
Skomentuj artykuł