Otwarcie pawilonu Olafura Eliassona

Otwarcie pawilonu Olafura Eliassona
Pawilon zaprojektowany przez duńskiego architekta Olafura Eliassona stanął na skrzyżowaniu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej w Warszawie (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / pz

Pawilon zaprojektowany przez duńskiego architekta Olafura Eliassona stanął na skrzyżowaniu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej w Warszawie. Działalność pawilonu pt. "Your Reality Machine" zainaugurował minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Instalacja powstała z inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. W czerwono-białym pawilonie został umieszczony kalejdoskop luster, dzięki któremu można oglądać otoczenie wokół instalacji.

Pawilon pozostanie na skwerze przy Krakowskim Przedmieściu do końca grudnia, czyli do końca polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Będą w nim organizowane spotkania związane z prezydencją. W październiku odbędą się w nim wydarzenia trzeciej edycji festiwalu "Warszawa w Budowie" organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski, inaugurując we wtorek działalność pawilonu ocenił, że jest on w pewnym stopniu prezentem duńskiego artysty dla naszego kraju z okazji polskiej prezydencji.

Pawilon zadedykował pamięci zmarłego we wtorek reżysera Janusza Morgensterna.

- Dzisiejszy dzień zaczął się od bardzo smutnej informacji o śmierci Janusza Morgensterna. Chcę mu zadedykować ten pawilon, pamiętając o estetyce tego artysty, o jego wrażliwości. O tych wszystkich pięknych rzeczach, które stwarzał w swoich filmach (...). Swoją twórczością zawsze przemawiał do dużej grupy ludzi, reprezentował wielką wrażliwość. To, że jesteśmy w tej chwili w Unii Europejskiej, że mamy szansę na realizację Europejskiego Kongresu Kultury zawdzięczamy ludziom kultury. Stąd mój symboliczny ukłon wobec tego wielkiego twórcy, jego dorobku, jego pamięci - mówił minister.

- Kiedy zobaczyłem ten projekt po rozstrzygnięciu konkursu miałem mieszane uczucia. Cieszyłem się, że wygrał tak wielki, uznany twórca. Zastanawiałem się jednak jak ten obiekt "zagra" w przestrzeni miejskiej, bo nie jest łatwym projektem. (...) Teraz wydaje mi się, że wszystkie założenia artysty udało się zrealizować. Pawilon jest naturalny, rozświetla przestrzeń - ocenił minister.

Projekt Eliassona został wybrany w konkursie zorganizowanym przez Narodowy Instytut Audiowizualny i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

W konkursie wzięło udział 7 pracowni architektonicznych i artystów: Centrala Grupa Projektowa (Polska), FRPO Rodriguez & Oriol Architecture/Landscape (Hiszpania), KWK PROMES (Polska), Medusa Group (Polska), Pezo von Ellrichshausen Arquitectos (Chile), Tobias Putrih/MOS (Słowenia) oraz Studio Olafur Eliasson (Niemcy).

15 grudnia 2010 r. jury złożone z przedstawicieli instytucji kultury i artystów, pod przewodnictwem Mirosława Bałki, jako zwycięski wyłoniło projekt zespołu Olafura Eliassona.

Jury uznało, że pawilon Eliassona "pobudza wyobraźnię", tworząc "przyjazną dla użytkowników przestrzeń". Uznało również, że praca ta najlepiej przedstawia myśl przewodnią konkursu, wyrażoną przez Mirosława Bałkę na jednym z posiedzeń komisji. - Forma pawilonu ma być przede wszystkim źródłem przyjemności - uznał wówczas Bałka.

Olafur Eliasson to uznany artysta pochodzenia islandzkiego, autor m.in. "The Weather Project" - sztucznego zachodzącego słońca, pokazywanego w londyńskim Tate Modern.

Artysta znany jest ze swojego interdyscyplinarnego podejścia do tworzonych projektów. Jego studio zatrudnia fizyków, optyków, architektów, meteorologów, a nawet dwóch kucharzy. Eliasson w swojej pracy artystycznej wykorzystuje m.in. wiatr, wodę, lód.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Otwarcie pawilonu Olafura Eliassona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.