Pierwsze w historii zdjęcie umieszczone w internecie

Pierwsze w historii zdjęcie umieszczone w internecie
(fot. shutterstock.com)
Julia Płaneta

25 lat temu w internecie zostało umieszczone pierwsze zdjęcie. Co na nim było i kto je umieścił? Poznajcie historię rewolucji internetu.

Pierwsze zdjęcie w Internecie pojawiło się 18 lipca 1992 roku. Znajdują się na nim cztery dziewczyny z zespołu wokalno-kabaretowego, Les Horribles Cernettes, funkcjonującego przy ośrodku CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych).

Chłopak jednej z dziewczyn, który pracował w CERN-ie zrobił zdjęcie dziewczynom podczas dorocznego festiwalu muzycznego dla informatyków. Początkowo zdjęcie miało być okładką płyty zespołu, jednak chłopak wrzucił je do sieci.

Fotografia została poddana obróbce graficznej w jednym z początkowych prostych programów.

DEON.PL POLECA

- W 1992 roku, po koncercie dziewczyn w CERN Hardronic Festival, mój kolega Tim Berners-Lee zapytał mnie, czy może wykorzystać kilka zeskanowanych zdjęć dziewczyn z CERN, aby opublikować je na jakimś systemie informacji, który właśnie wymyślił i zwał się on World Wide Web. Miałem wtedy tylko mgliste pojęcie o tym, co to było. Kilka zdjęć zeskanowanych na moim Macu ukazało się wkrótce na stronie info.cern.ch. Skąd miałem wiedzieć, że był to historyczny kamień milowy, a także pierwszy obraz w przeglądarce internetowej! - wspomina autor zdjęcia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pierwsze w historii zdjęcie umieszczone w internecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.