"Planeta Lem" - po wojażach gra w Poznaniu

"Planeta Lem" - po wojażach gra w Poznaniu
Scena z przedstawienia "Planeta Lem" w reżyserii Pawła Szkotaka (fot. Jakub Wittchen / Teatr Biuro Podróży / culture.pl)
culture.pl / ns

Historia sceniczna na podstawie prozy Stanisława Lema, opowiedziana przez Pawła Szkotaka i grupę Teatr Biuro Podróży, jest przenikliwą i pełną humoru diagnozą współczesnego świata.

Niesie refleksje na temat relacji między rozwojem technologii a ograniczeniami ludzkiego gatunku. Przedstawienie w reżyserii Pawła Szkotaka pokazuje świat przyszłości, w którym sztuczna inteligencja zapewnia rasie ludzkiej iluzoryczny dobrobyt, czym doprowadza ją do degeneracji i gnuśnej pasywności.

Widowisko plenerowe Teatru Biuro Podróży powstało przy współudziale Instytutu Adama Mickiewicza jako część programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej 2011. Miało prapremierę w Londynie (1-2 lipca) i kolejne odsłony w Brukseli (6-7 lipca), Paryżu (9-10 lipca), Madrycie (22-24 lipca).

Bohaterami "Planety Lem" są postaci znane z powieści i opowiadań Lema: Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków, superkomputer, roboty. Świat zamieszkują humanoidalne istoty, których sens istnienia regulują halucynogeny. Pod czujnym i życzliwym okiem cyberopiekunów żyją więc w iluzji dobrobytu i spokoju.

DEON.PL POLECA

Czym skończy się kosmiczna podróż w czasie Ijona Tichego i jego spotkanie z Lepniakami - formą człowieka przyszłości? Czy w imię prawdy i świadomości Tichy ma prawo doprowadzić do katastrofy ich fałszywą idyllę? Czym skończy się interwencja przybysza z przeszłości?

W przedstawieniu wykorzystano spektakularną, ruchomą scenografię, efekty świetlne i projekcje multimedialne. Muzyka skomponowana przez Krzysztofa Nowikowa specjalnie dla tego widowiska jest połączeniem brzmień symfonicznych z postindustrialnymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Planeta Lem" - po wojażach gra w Poznaniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.