Płock: wystawa twórczości Edwarda Dwurnika

Płock: wystawa twórczości Edwarda Dwurnika
(fot. PAP/Marcin Obara)
PAP / kw

W Płockiej Galerii Sztuki otwarto we wtorek wystawę "Miłość - Edward Dwurnik". Retrospektywna ekspozycja prezentuje jego malarstwo, rysunki i grafikę. Pokazywane prace pochodzą z okresu od lat 60. XX wieku do 2014 r.

Tytuł wystawy pochodzi od otwierającego ekspozycję wielkoformatowego obrazu o wymiarach 250 cm x 427 cm pt. "Miłość", który powstał w 2008 r. Wśród kilkudziesięciu prezentowanych prac są powstałe jeszcze w okresie studiów artysty, a także związane tematycznie z Płockiem.

"Edward Dwurnik to wybitna indywidualność we współczesnej sztuce polskiej. To artysta o wyjątkowej osobowości twórczej, uważny i wnikliwy obserwator polskiej rzeczywistości i wydarzeń społecznych, które nieprzerwanie odnotowuje w swoich obrazach i rysunkach już ponad 50 lat" - powiedziała podczas wernisażu Alicja Wasilewska, dyrektor Płockiej Galerii Sztuki. Przypomniała jednocześnie o wręczonym artyście dzień wcześniej przez ministra kultury Piotra Glińskiego Złotym Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

DEON.PL POLECA

Sam Dwurnik w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że tworzy obecnie nowy cykl obrazów, tym razem malarstwa abstrakcyjnego, który zatytułował "Cykl 25". "To dla mnie w tej chwili najważniejszy cykl - +Cykl 25", czyli obrazy abstrakcyjne, nad którymi teraz pracuję. Bardzo jestem też przywiązany do cyklu +Sportowcy+ o PRL-owskim życiu. W 2000 r. zacząłem malować jego ciąg dalszy. I to jest już współczesność" - powiedział artysta, pytany o najważniejsze etapy dotychczasowej drogi twórczej.

Dwurnik dodał, iż inspiracją dla powstającego obecnie cyklu abstrakcyjnego jest dorobek amerykańskiego malarza Jacksona Pollocka (1912-56), przedstawiciela ekspresjonizmu abstrakcyjnego. "To jest wszystko cały czas w robocie, cały czas coś dodaję. To narasta, chociaż część tych prac prezentowana była już na wystawach. Są to obrazy uczuciowe, działające na wrażliwość, na zmysły" - podkreślił opisując "Cykl 25".

Edward Dwurnik ma 73 lata. Pochodzi z Radzymina. W latach 1963-70 studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tam też mieszka i pracuje. Równolegle z malarstwem tworzy rysunki, collage, grafikę - litografie, a także ilustracje i plakaty do własnych wystaw indywidualnych. Jest m.in. autorem wielu cyklów obrazów, w tym: "Podróże autostopem" z widokami miast z lotu ptaka, "Sportowcy" z portretami zwykłych obywateli PRL-u, "Droga na Wschód", który upamiętnia ofiary okresu stalinowskiego oraz "Od Grudnia do Czerwca" - o ofiarach stanu wojennego w Polsce.

Inne cykle jego autorstwa to m.in. "Błękitne", "Diagonale" i "Niebieskie miasta". Za tworzony od 1975 r. cykl malarski "Robotnicy" otrzymał w 1981 r. Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida. Z kolei cykl obrazów "Warszawa" z 1981 r. dwa lata później został laureatem Nagrody Kulturalnej "Solidarności" podziemnej.

Twórczość Dwurnika prezentowana była dotąd na ok. 100 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą. Wystawa retrospektywna prac artysty w Płockiej Galerii Sztuki czynna będzie do 10 kwietnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Płock: wystawa twórczości Edwarda Dwurnika
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.