Po Nocy Muzeów pora na Noc Bibliotek

Po Nocy Muzeów pora na Noc Bibliotek
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

W sobotnią noc ponad 1000 bibliotek w całej Polsce otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Noc Bibliotek to przedsięwzięcie mające promować czytelnictwo, w tym roku odbywa się pod hasłem "Wolno czytać". Dla gości przygotowano wiele atrakcji.

Noc Bibliotek to akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej dostępne i otwarte instytucje kultury. Organizatorzy liczą na to, że po poznaniu bibliotek podczas Nocy, sąsiedzi wrócą do nich również w dzień. W pierwszej edycji Nocy Bibliotek w maju 2015 roku wzięło w niej udział 600 bibliotek z całej Polski, które odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Centralna Noc Bibliotek odbędzie się w warszawskiej Bibliotece Narodowej i potrwa od 16.30 (część dla dzieci) do północy (starsi). O godz. 19.30 wszystkie biblioteki biorące udział w akcji połączą się ze sceną w BN i odbędzie się wspólne głośne czytanie wiersza "Szybko" Danuty Wawiłow.

Z czytelnikami w BN spotkają się m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Andrzej Maleszka - autor popularnego cyklu powieści dla dzieci "Magiczne drzewo", Artur Barciś, a także Wojciech Jagielski, Lidia Ostałowska, Jacek Hugo-Bader.

W ramach promocji akcji w wielu miejscowościach odbędą się happeningi - na ławkach w sąsiedztwie biblioteki przysiądą znani i mniej znani mieszkańcy kochający książki, którzy będą głośno czytać ulubione fragmenty. A wieczorem goście poflirtują z Sienkiewiczem i dzięki niemu lepiej się poznają.

Noc Bibliotek zbiega się w tym roku z trwającym od 29 maja XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom który odbywa się w ponad 3470 miastach i miejscowościach w całym kraju. Tygodnie Czytania to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Mobilizują one do aktywnej promocji czytelnictwa ponad 9240 wolontariuszy kampanii czytania. W całym kraju organizowane są imprezy czytelnicze, bajkowe parady i festyny, spotkania z autorami książek, konkursy literackie i plastyczne związane z lekturami oraz przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Po Nocy Muzeów pora na Noc Bibliotek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.