Podążaj za białym królikiem!
Wystawa "Podążaj za białym królikiem" powstała w odpowiedzi na ogromną potrzebę uczenia dzieci aktywnego uczestnictwa w kulturze. Jest to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Krakowie.
Wystawa została zainicjowana warsztatami dla artystów. Ich uczestnicy poznali specyfikę dziecięcego odbierania świata. Świat dzieci i ich sposób myślenia rządzi się bowiem własnymi prawami, które nie pozostają bez wpływu na to jak najmłodsi widzą i interpretują sztukę. Artyści mają dodatkowo możliwość współpracy z konsultantką naukową.
Inspiracją dla wystawy stał się także fakt, że dostrzegamy niezwykłą zbieżność między sposobami wyrażania się sztuki współczesnej a środowiskiem, w jakim żyją dzieci i młodzież. Powszechna obecność mediów elektronicznych i – z drugiej strony – interaktywny charakter sztuki, jej zdolność wchodzenia w obszary zwykłego życia, sprawiają, że młody odbiorca znajduje się blisko form najnowszej twórczości. Wpływa to na atrakcyjność sztuki, jej możliwości bycia zrozumianą przez najmłodszych, wreszcie – na jej siłę oddziaływania.
Na wystawie zobaczyć można wyłącznie nowe prace powstałe z myślą o dzieciach. Często wynikają z osobistej podróży artysty do czasów własnego dzieciństwa. Wszystkie zachęcać będą do aktywnego uczestnictwa w wystawie. Stworzą atmosferę bliską zabawie prowokując jednocześnie do krytycznego myślenia, obserwacji i interpretacji własnych zachowań przez dzieci.
Tytułowy cytat, zaczerpnięty z Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla, jest zaproszeniem do podróży w głąb króliczej nory. Tym samym zapraszamy do podróży w inną rzeczywistość – w głąb sztuki, która miałaby pobudzić wrażliwość dzieci. Sztuka otwierać będzie przed najmłodszymi świat nieskrępowanej wyobraźni, rządzący się własnymi prawami i własną logiką. Traktować ją można jako Krainę Czarów, równoległy wymiar rzeczywistości, do którego może wejść każdy, pod warunkiem, że tak jak Alicja, przejdzie na drugą stronę lustra i uwierzy w to, co niemożliwe.
Wystawa została wzbogacona o dodatkowe przestrzenie edukacyjno-rekreacyjne, jak kino i świetlica. Towarzyszy jej program edukacyjny skierowany do dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów.
Wystawa odbywa się w Bunkrze Sztuki i potrwa do 24 października.
Skomentuj artykuł